Zanim deweloper przekaże Ci klucze do mieszkania, poprosi Cię o podpisanie protokołu odbioru technicznego lokalu. To moment, w którym możesz wskazać ewentualne wady w nieruchomości i zobowiązać dewelopera do ich naprawy.
Skrupulatny odbiór techniczny wymaga zarówno znajomości przepisów budowlanych, jak i użycia specjalistycznych narzędzi. Z tego powodu warto skorzystać z pomocy fachowca. Dowiedz się, o czym pamiętać, gdy odbierasz mieszkanie w stanie deweloperskim lub wykończone pod klucz.
Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera polega na sprawdzeniu stanu nieruchomości przed przekazaniem kluczy nowemu właścicielowi. Deweloper jest odpowiedzialny za usunięcie wszelkich usterek wskazanych w protokole odbioru. W trakcie uważnej analizy stanu technicznego mieszkania można wykryć rozmaite niedoróbki (np. nierówny tynk na ścianach), drobne uszkodzenia (np. rysy na szybach) czy elementy niezgodne z planem mieszkania (np. niewłaściwe rozmieszczenie przyłączy wodno-kanalizacyjnych).
Chociaż mieszkanie może się wydawać perfekcyjnie wykończone, istnieje ryzyko, że nie dostrzeżesz trudno zauważalnych wad. Skrupulatny odbiór techniczny mieszkania wymaga bardziej zaawansowanych narzędzi niż poziomica, taśma miernicza czy próbnik elektryczny. Fachowiec dysponuje m.in.:
Odbiór techniczny mieszkania przez eksperta, np. inspektora budowlanego, kosztuje co najmniej kilkaset złotych. Czy warto ponieść ten koszt? Zdecydowanie tak, ponieważ samodzielna naprawa usterek wykrytych w trakcie prac wykończeniowych znacząco przekroczy tę kwotę. Ponadto pamiętaj, że fachowcy dokonują przeglądów nawet kilkudziesięciu mieszkań w ciągu miesiąca. Doskonale wiedzą, jakie niedoróbki występują najczęściej u poszczególnych deweloperów.
Kiedy odbiór techniczny zakończy się pomyślnie i odbierzesz klucze do lokalu, warto pomyśleć nad jego ubezpieczeniem.
Mieszkanie w stanie deweloperskim, w którym odbędą się prace budowlane, można ubezpieczyć na wypadek pożaru i innych zdarzeń losowych, przepięcia czy zalania przez osoby trzecie. Na tym etapie ubezpieczenie nie obejmuje szkód wynikających z pękania mrozowego czy wandalizmu. Lokalowi wykończonemu pod klucz przysługuje znacznie szersza ochrona, która może objąć niemal cały dobytek.
Polisa na mieszkanie w LINK4 (https://www.link4.pl/ubezpieczenie-domu-i-mieszkania) ochroni przed finansowymi skutkami szkód, które mogą powstać wskutek działań natury (np. powodzi) lub osób trzecich (sąsiadów). Ubezpieczenie domu i mieszkania w zapewnia odszkodowanie po zdarzeniach losowych (np. pożarze) oraz kradzieży z włamaniem. Dzięki Assistance - w przypadku zdarzeń losowych wymagających pomocy specjalistów - zyskasz dostęp do różnych usług, m.in. technicznych (np. wymiany zamka przez ślusarza, czy hydraulika w przypadku pęknięcia instalacji wodno-kanalizacyjnej) lub medycznych (np. wizyt lekarza i pielęgniarki po nieszczęśliwym wypadku).
Użyj Kalkulatora LINK4, aby stworzyć własny pakiet ubezpieczeń i obliczyć składkę. Możesz również zadzwonić pod numer 22 444 44 23, aby porozmawiać o zakresie ochrony z konsultantem, lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. Niezależnie od wyboru otrzymasz wsparcie w dopasowaniu ubezpieczenia mieszkania do Twoich potrzeb i kupisz wybraną polisę.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach oraz OWU DOM są dostępne na stronie https://dokumenty.link4.pl.
Materiał powstał we współpracy z LINK4.
Artykuł sponsorowany (km)