Badaczom udało się odtworzyć mapę.
Wykopaliska archeologiczne przeprowadzone przez Izraelski Urząd ds. Starożytności (IAA) w 2010 roku w pobliżu Bramy Jaffy na Starym Mieście pomogły w odtworzeniu mapy sprzed 1500 lat.
Mapa Madaba to starożytna mozaikowa mapa, która ułożona jest nad podłodze kościoła św. Jerzego w mieście Madaba w Jordanii.
Mapa Madaby, której zachowana część ma wymiary 16 x 5 m, przedstawia ziemię Izraela znaną ówczesnemu artyście mozaiki. Obejmuje ona cały kraj, ze szczególnym uwzględnieniem Jerozolimy i jej chrześcijańskich miejsc. Pokazuje, że wiele kościołów zostało zbudowanych w Jerozolimie w tym okresie. Można je rozpoznać na mapie po ich dachach pokrytych czerwoną dachówką.
Mapa powstała w VI – VII w. n.e. Pokazuje wejście do Jerozolimy od zachodu przez pojedynczą centralną bramę prowadzącą do głównej ulicy miasta.
Wykopaliska zlokalizowane w pobliżu ulicy Davida – zwanej przez turystów tarasową ulicą handlową – po raz pierwszy odsłoniły archeologiczne dowody na istnienie centralnej ulicy Jerozolimy sprzed około 1500 lat.
Zaznajomiony z mapą Madaby dr Ofer Sion, dyrektor wykopalisk, podejrzewał, że starożytna główna ulica może leżeć pod nowoczesną drogą.
„Po usunięciu kilku warstw archeologicznych, około 4,5 metra poniżej współczesnego poziomu ulicy, z radością odkryliśmy duże kamienne płyty, każda o długości około jednego metra, które były częścią starożytnej ulicy. Wspaniale jest widzieć, że dzisiejsza, tętniąca życiem ulica Davida zachowała przebieg ruchliwej ulicy z okresu bizantyjskiego sprzed 1500 lat”.
MG/ FB Israel Antiquities Authority