Park Archeologiczny Koloseum przedstawił nowe odkrycie - fragmenty luksusowego domusu z czasów późnej epoki republikańskiej.
Dyrektor parku Alfonsina Russo zapowiedziała, że prace naukowo-badawcze zakończą się w pierwszych miesiącach 2024 roku. „Następnie będziemy intensywnie pracować, aby to miejsce, jedno z najbardziej sugestywnych w starożytnym Rzymie, stało się dostępne dla publiczności tak szybko, jak to możliwe” – zapewniła.
Niektóre fragmenty ścian zostały odkryte już w 2018 roku. „Dom znajduje się na obszarze, gdzie w epoce Augusta zbudowano Horrea Agrippiana, czyli słynne magazyny wzdłuż vicus Tuscus (droga handlowa łącząca port rzeczny na Tybrze z Forum Romanum) na zlecenie zięcia Augusta – Marka Wipsaniusza Agryppy” – pisze Davide Re w „Avvenire”, największym włoskim dzienniku katolickim. Pomiędzy magazynami a zboczami Palatynu wzniesiono kilkupiętrowy domus, prawdopodobnie podzielony na tarasy z powodu co najmniej trzech faz budowy – od II połowy II w. do początku I w. p.n.e.
„Dom, rozciągający się wokół atrium i ogrodu, ma główne pomieszczenie – specus aestivus, salę bankietową imitującą jaskinię, używaną w sezonie letnim i oryginalnie ożywianą przez spektakularne obiekty wodne, o czym świadczy przejście kilku ołowianych rur pomiędzy udekorowanymi ścianami” – opisuje „Avvenire”.
Jak podkreślają naukowcy, szczególnym odkryciem jest tzw. mozaika rustykalna, która „ze względu na złożoność przedstawionych scen i chronologię nie ma sobie równych”. Zbudowano ją z różnego rodzaju muszli, egipskich błękitnych płytek, szlachetnego szkła, drobnych płatków białego marmuru lub innych rodzajów kamienia (np. trawertynu gąbczastego).
„Przedstawienie scen z nadmorskiego miasta mogło nawiązywać do podboju wojennego dokonanego przez właściciela domusu, prawdopodobnie ważną postać życia publicznego Rzymu, być może senatora” – tłumaczy D. Re.
baja /Avvenire