Pomoc dla samotnych seniorów

Jednym z głównych problemów, z którym muszą mierzyć się osoby starsze, jest samotność. Niechęć do wychodzenia z domu, niepokój, a nawet strach i stany depresyjne – to częste skutki wyobcowania. Sprawdź, jak możesz pomóc seniorom nie tylko ze swojej rodziny.

Organizacja pomocy domowej – na czym polega?

Życie pisze różne scenariusze. Za brakiem codziennego wsparcia ze strony rodziny niekoniecznie musi stać jej niechęć czy obojętność na los seniora. Osoby starsze często przywiązane są do miejsca, w którym mieszkają od wielu lat, i mogą nie chcieć się przeprowadzić do najbliższych. Wówczas pomocne okazują się usługi opiekuńcze.

Choć część seniorów radzi sobie na własną rękę, niektórzy wymagają szczególnej troski i dodatkowej opieki. Jeśli nie masz możliwości częstego odwiedzania bliskiej osoby, postaraj się zorganizować dla niej pomoc domową. Takie usługi obejmują szeroki zakres zadań, mogą to być:

  • wspólne spędzanie czasu,
  • przypominanie o wzięciu leków,
  • przeprowadzenie porządków w domu,
  • robienie posiłków,
  • opieka pielęgniarska.

A może to Ty chcesz wspomagać seniorów w codziennych wyzwaniach? Dodatkowa para rąk zawsze się przydaje. Możesz podjąć się robienia zakupów czy zwyczajnej organizacji czasu wolnego. Oprócz częstych odwiedzin i drobnych sprawunków może zainteresować Cię też praca z zamieszkaniem. W ten sposób staniesz się opiekunem starszej osoby i będziesz towarzyszyć jej na co dzień.

Oczywiście, wszystko zależy od potrzeb seniora. Jeśli woli być samodzielny, opieka nie musi dotyczyć pełnego wymiaru czasowego. Być może to w czasie wakacji, gdy bliska rodzina wyjeżdża na jakiś czas, starsza osoba będzie potrzebować towarzystwa przez kilka tygodni? Taka praca z zamieszkaniem obejmuje też jednorazowe zatrudnienie, dorywcze lub na pół etatu.

Wsparcie ze strony zaufanych osób

Kluczowe jest budowanie przyjacielskich relacji ze starszymi osobami, ponieważ często towarzyszy im nieufność. Brak więzi utrudnia opiekę nad seniorami, którzy mogą nie chcieć zakomunikować wprost, że potrzebują pomocy. Z tego powodu tak ważna jest nić porozumienia.

Starsze osoby często czują się bezradne – zwłaszcza w sytuacjach, które wymagają obeznania w nowoczesnych mechanizmach współczesnego świata. Choć zdarzają się wyjątki, to nie wszyscy seniorzy potrafią wypłacić pieniądze z bankomatu, zapłacić za zakupy kartą, skorzystać z kasy samoobsługowej czy umówić wizytę u lekarza za pomocą internetu. Zazwyczaj szybko się frustrują i wstydzą poprosić o pomoc nieznajomych. Jednocześnie liczą po cichu, że ktoś zwróci na nich uwagę i sam się zaoferuje. Dlatego posiadanie zaufanej osoby, do której mogą zwrócić się z pytaniem lub problemem, jest ważne dla ich komfortu psychicznego.

Ze wsparcia miejskich ośrodków pomocy społecznej korzysta wiele osób. W takich warunkach trudno sprawić, aby każdy z seniorów mógł poczuć się ważny i wysłuchany. Osoby starsze często spotykają się z obojętnością na to, co mówią. Dla borykających się z samotnością liczy się rozmowa. Warto mieć to na uwadze nie tylko w kwestii bliskich. Nawet krótka pogawędka z Twoim sąsiadem mijanym na klatce schodowej może pozytywnie wpłynąć na jego poczucie wartości.

Wsparcie emocjonalne jest szczególnie ważne z uwagi na trudny okres życia, w którym senior zaczyna tracić swoich znajomych czy współpracowników. Odejście współmałżonka i innych bliskich potrafi być traumatycznym przeżyciem. Towarzyszące temu lęk i stres negatywnie wpływają na samopoczucie, dlatego warto wykazać się zainteresowaniem i starać wesprzeć osoby starsze w trudnych chwilach.

Jak można aktywizować osoby starsze?

Troska o seniorów obejmuje również próby ich aktywizowania. Problemy zdrowotne i spadek sprawności fizycznej zmuszają osoby starsze do spędzania czasu wyłącznie w swoim domu. To z kolei prowadzi do wyobcowania i potęgowania samotności. Jednak kontakty towarzyskie są ważne w każdym wieku.

Warto zachęcać seniorów do uczestniczenia w różnych zajęciach stworzonych z myślą właśnie o nich. Istnieje wiele inicjatyw dążących do włączenia osób starszych w życie społeczne. Mogą to być regularne spotkania w miejskim domu kultury, zajęcia w klubie seniora czy specjalne warsztaty organizowane przez różne instytucje. Sprawdź, jakie możliwości oferuje Twoje miasto.

Każde z takich zajęć oddziałuje pozytywnie nie tylko na samopoczucie seniorów, ale także ich stan zdrowia. Prace manualne, układanie puzzli, rozwiązywanie krzyżówek pobudzają mózg do działania, dbając o dodatkowo o pamięć. Jeśli sprawność fizyczna na to pozwala, osoba starsza może też wziąć udział w specjalnych zajęciach sportowych.

Wsparcie społeczne – co warto wybrać?

Jeśli chcesz zaangażować się w pomoc dla nieznajomych Ci seniorów, możesz zapisać się do wolontariatu. Jednym z Twoich obowiązków może stać się odwiedzanie domów opieki i hospicjów. Spędzanie czasu ze starszymi osobami w takich miejscach to dobry sposób na zażegnanie ich samotności.

Ponadto co roku różne instytucje organizują zbiórki paczek dla seniorów. Zazwyczaj spotkasz się z nimi w okresie świąt, ale możesz też zdecydować się na częstszą pomoc. Wystarczy przygotować zestaw kilku rzeczy i całość zawieźć do wyznaczonego punktu w danym terminie. W takiej paczce mogą znaleźć się: długoterminowa żywność, chemia kosmetyczna, a także upominki, które sam dobierzesz.

Pomoc dla samotnych seniorów jest bardzo ważna. Istnieje wiele sposobów wspierania osób starszych, dlatego nie stanowi to problemu. Niewielka rzecz dla Ciebie, może wnieść do codzienności seniora o wiele więcej radości.

Artykuł sponsorowany (tl)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI: