Prawie od chwili powstania Muzeum Wojska Polskiego mówiło się o potrzebie zbudowania dla niego nowej siedziby. Przyszło na nią czekać cały wiek. Aż do teraz.
Za szeroką, masywną bramą Cytadeli Warszawskiej rozciągają się zielone trawniki i nowe alejki. O militarnej przeszłości kompleksu przypomina wyróżniający się czerwoną cegłą i licznymi strzelnicami mur Carnota okalający kompleks. Teraz powstaje tu duży zespół muzealny. Do istniejących już instytucji – Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej i Muzeum Katyńskiego – dołączyły w tym roku Siedziba Główna Muzeum Wojska Polskiego oraz Muzeum Historii Polski. W planach jest wybudowanie kolejnego – bliźniaczego pawilonu dla Muzeum Wojska.
300 tysięcy artefaktów
Jeźdźcy wyłaniają się z prastarego boru. To pierwsza scena, która wita nas na inauguracyjnej wystawie „1000 lat chwały oręża polskiego”. Naturalnej wielkości konie, a na nich jeźdźcy. – Stroje, jakie mają na sobie, uszyto ręcznie według historycznych wzorców, przy użyciu naturalnych tkanin, takich jak len i wełna. Do uszycia niektórych elementów stroju wykorzystano materiał utkany tzw. diamentowym splotem, charakterystycznym dla tkactwa wczesnośredniowiecznego – wskazuje Tomasz Szumański. Na głowie woja widać stożkowy hełm. – To kopia jednego z najcenniejszych wczesnośredniowiecznych zabytków w naszym muzeum – dodaje przewodnik. Ten skarb można dokładnie zobaczyć w gablocie obok. Na dzwonie hełmu zachowała się cienka warstwa złota, którą został pokryty w średniowieczu.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Adam Śliwa