Msze św. dziękczynne, czuwania modlitewne, koncerty, wystawy, okolicznościowe strony internetowe, tysiące publikacji – tak świat oddaje hołd Janowi Pawłowi II.
Węgry
Czuwaniu modlitewnemu młodzieży oraz uroczystościom dziękczynnym za beatyfikację Jana Pawła II będzie w Budapeszcie przewodniczył ordynariusz diecezji Pécs, bp György Udvardy. W wigilię beatyfikacji, w sobotę 30 kwietnia bp Udvardy poprowadzi w Budapeszcie dzień skupienia dla młodzieży „z Janem Pawłem II”, przygotowany przez Wspólnotę Ośmiu Błogosławieństw. Będzie to czuwanie, adoracja, Msza św. oraz prezentacje o Janie Pawle II. 1 maja w stolicy Węgier, na placu przed bazyliką św. Stefana będzie można oglądać na telebimie transmisję z watykańskich uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II. Po jej zakończeniu bp György Udvardy odprawi uroczystą Mszę św. dziękczynną za dar osoby Jana Pawła II i jego beatyfikacji.
W Budapeszcie decyzją rady miasta zmieniono nazwę placu Republiki na Jana Pawła II. Inicjatorzy zmiany z Ludowej Partii Chrześcijańskich Demokratów (KDNP) napisali we wniosku, że Jan Paweł II „był wybitnym rzecznikiem odzyskania naszej wolności i naszego duchowego odrodzenia. Kochał nasz kraj ze szczególną miłością”. Również w mieście Tata plac przed kościołem św. Krzyża na wniosek Samorządu Mniejszości Polskiej otrzyma w dniu beatyfikacji imię Jana Pawła II. W uroczystości weźmie udział ambasador RP w Budapeszcie, Roman Kowalski.
Z okazji beatyfikacji media publiczne i prywatne nadają filmy dokumentalne i fabularne o papieżu Polaku. Aż trzy stacje telewizyjne będą transmitować uroczystości z Rzymu na żywo. Węgierska poczta z okazji beatyfikacji wyemituje okolicznościowy stempel. W centrum handlowym Allee w Budapeszcie otwarto międzynarodową wystawę rysunków dzieci pt. „Ludzkie oblicze Jana Pawła II”. Na jej otwarciu węgierski biskup polowy László Bíró powiedział m. in.: „Obyśmy umieli tak się porozumiewać z ludźmi, jak Jan Paweł II”.
Wielka Brytania
W londyńskiej katedrze westminsterskiej pw. Przenajświętszej Krwi Chrystusa - siedzibie katolickiego prymasa Anglii - odbędzie się 1 maja retransmisja beatyfikacji Jana Pawła II. Na uroczystość Kościół katolicki zaprasza wszystkich chętnych, nie tylko katolików. Wydarzenie to rozpocznie się wczesnym popołudniem i obejmie nie tylko przekaz telewizyjny z Placu św. Piotra, lecz także okolicznościowe przesłania arcybiskupa Westminsteru Vincenta G. Nicholsa i kard. Stanisława Dziwisza z Krakowa oraz pokaz filmu opowiadającego o drodze do beatyfikacji Ojca Świętego. Następnie rozpocznie się retransmisja uroczystości z Rzymu.
Organizatorem uroczystości jest Obywatelski Komitet Organizacyjny Beatyfikacji Jana Pawła II w Londynie we współpracy z kierownictwem katedry prymasowskiej. Wydane z tej okazji oświadczenie, zatytułowane „Najsłynniejszy Polak”, głosi: „Sześć lat temu 20 tysięcy Polaków z Londynu i innych części Zjednoczonego Królestwa przeszło w marszu z Trafalgar Square do Katedry Westminsterskiej, aby upamiętnić śmierć Jana Pawła II. Pogrążeni w żałobie ludzie, zjednoczeni w smutku, przyszli, aby złożyć hołd najsłynniejszemu Polakowi w naszej historii. Nazajutrz ogromny tłum pielgrzymów zebrał się na pogrzebie na Placu św. Piotra w Rzymie, śpiewając «Santo subito» - Święty natychmiast. W końcu, po sześciu latach, marzenie się spełnia i Jan Paweł II zostanie ogłoszony błogosławionym w niedzielę 1 maja. Przeżyjmy to razem w Katedrze Westminsterskiej i pokażmy światu, że Jan Paweł II, który tak ogromnie nas umiłował i z którego tak bardzo jesteśmy dumni, będzie zawsze naszym wzorem i kimś do naśladowania oraz że będzie zawsze obecny w naszych sercach i umysłach”.
Wietnam
O specjalnej miłości Jana Pawła II do Kościoła i narodu wietnamskiego przypomina tamtejsza prasa katolicka. Jego szczególny związek z tym dalekowschodnim krajem przypisuje się podobieństwom historycznym i społecznym z ojczyzną papieża Polaka. Podkreśla się szczególny związek i solidarność z prześladowaną wspólnotą katolików w Wietnamie oraz aktywność Jana Pawła II, by okazywać jej bliskość i pomoc. Ojciec Święty zainteresowany był odrodzeniem prześladowanego przez komunistów Kościoła. Często pisał do niego listy, wysyłał delegacje i przyjmował biskupów. Doprowadził w końcu do przywrócenia konferencji episkopatu. Wietnamczycy nie zapomną Jana Pawła II jego słów i posługi, kiedy uznał, że naród ten ma szczególne miejsce w jego sercu – podkreślają katolickie media. Ojcu Świętemu zależało bardzo na nawiązaniu relacji dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej z Wietnamem.