Drugi w kolejce do brytyjskiego tronu książę William poślubił pannę "z ludu" Kate Middleton. Świadkami uroczystości w Opactwie Westminsterskim było 1,9 tys. gości. BBC transmitowała do 180 państw przebieg tego wydarzenia, nazwanego ślubem stulecia.
Po ślubie młoda para odjechała otwartym czerwono-złotym powozem z 1902 roku do Pałacu Buckingham, gdzie odbędzie się bankiet wydany przez Elżbietę II. Przewidziane jest też wyjście młodej pary na pałacowy balkon i pierwszy małżeński pocałunek. Do pałacu eskortowała małżonków walijska gwardia konna. Na dziedzińcu powitała księcia i jego małżonkę gwardia irlandzka.
Uroczystościom ślubnym przewodniczył dziekan Opactwa Westminsterskiego John Hall podlegający bezpośrednio Elżbiecie II, a nie biskupowi Londynu. Przyrzeczenia małżeńskie odebrał anglikański arcybiskup Canterbury Rowan Williams, który następnie ogłosił Williama i Kate mężem i żoną.
Uwagę zwracały wyszukane kapelusze dam i obecność przedstawicieli różnych wyznań, m. in. naczelnego rabina Jeffrey Sachsa i głowy katolickiego Kościoła Anglii i Walii arcybiskupa Westminsteru Vincenta Nicholsa. Dominującymi kolorami były niebieski i purpurowy, choć Elżbieta II przyszła w kostiumie żółtym.
28-letni książę William stawił się do ślubu w mundurze pułkownika Irlandzkiej Królewskiej Straży z szarfą, gwiazdą i odznaką pilota RAF. Suknię ślubną panny młodej, z koronką i trenem, zaprojektowała Sarah Burton, współpracowniczka projektanta domu mody Givenchy, Alexandra McQueena (1969-2010). Middleton miała na głowie diadem, który pożyczyła jej na tę okazję Elżbieta II.
Ostatnią panieńską noc Middleton spędziła w ekskluzywnym hotelu Goring z najbliższą rodziną. Do Opactwa pojechała wraz ojcem Michaelem.
Książę William, dotychczas znany jako William of Wales, od piątku ma oficjalny tytuł księcia Cambridge, hrabiego Strathearn i barona Carrickfergus. Każde z tych miast znajduje się w innej części Zjednoczonego Królestwa.
Jego małżonka została oficjalnie Jej Królewską Wysokością Katarzyną (Catherine), księżną Cambridge. Jest też hrabiną Strathearn i baronessą Carrickfergus. Technicznie rzecz biorąc jest też księżną Williamową Walii (Princess William of Wales).
William, który jest księciem z urodzenia (prince) uzyskał tym samym drugi tytuł książęcy (duke) z nominacji babki Elżbiety II.
Na ulice centralnego Londynu wyszło ok. 1 mln osób, by obejrzeć młodą parę i wojskową paradę.
Bezpieczeństwa pilnuje ok. 5 tys. policjantów, umundurowanych i w cywilu. Wzdłuż trasy przejazdu młodej pary policja zatrzymała 10 osób. Przed ślubem policja przeprowadziła rozmowy ostrzegawcze z 21 anarchistami, zakazując im przyjazdu do centralnego Londynu.
Burmistrz Londynu ujawnił, że w prezencie ślubnym młoda para otrzyma od Londynu tandem. Prezentem od premiera Davida Camerona jest album fotograficzny ze zdjęciami z Anglesey, gdzie książę William służy jako pilot RAF. Młoda para przekazała listę organizacji charytatywnych, którym można w charakterze prezentu ślubnego przekazywać datki.