Również dzisiaj Kościół żyje w czasach prześladowań i ma nowych męczenników. Przypomniał o tym kard. Marc Ouellet na modlitewnym czuwaniu poświęconym pamięci tych, którzy w ostatnich latach oddali życie za Ewangelię.
Czuwanie zorganizowała wczoraj wieczorem w Bazylice św. Pawła za Murami rzymska Wspólnota św. Idziego. Odbyło się ono, jak zaznaczył prefekt Kongregacji ds. Biskupów, w duchowej łączności z wkrótce już błogosławionym Janem Pawłem II, który dbał o pamięć męczenników XX wieku, poświęcając jej rzymski kościół św. Bartłomieja.
„Trzeba przyznać szczerze i bez żadnej nuty polemicznej, że obecnie chrześcijanie w wielu częściach świata są prześladowani, spychani na margines, wyciszani na różne sposoby, nie tylko fizyczne” – powiedział kanadyjski purpurat. Podczas czuwania odczytano długą listę męczenników. Jak podkreślił kard. Ouellet, objęci są nią członkowie Ludu Bożego należący do wszystkich kategorii: biskupi i księża, osoby zakonne, ojcowie i matki rodzin, młodzież i ludzie starsi, przedstawiciele wolnych zawodów i pracownicy społeczni. Wielu z nich zginęło właśnie za to, że służyli bezinteresownie potrzebującym. Prefekt Kongregacji ds. Biskupów przypomniał, że wzorem ukrzyżowanego Chrystusa chrześcijańscy męczennicy, począwszy od pierwszego z nich, św. Szczepana, przebaczali swym prześladowcom. Przytoczył słowa z testamentu o. Christiana de Chergé, przeora trapistów zamordowanych przed 15 laty w Tibhirine w Algierii. Przewidując jak zakończy życie, nazwał on swego przyszłego zabójcę „przyjacielem ostatniej minuty, który nie wie, co czyni” i wyraził nadzieję, że Bóg pozwoli mu spotkać go w niebie.