Organizowane z inicjatywy papieża Jana Pawła II Światowe Dni Młodzieży miały ogromny wpływ na wzrost świadomości narodowej Ukraińców - uważa ksiądz Waldemar Pawelec, odpowiedzialny za wyjazd rzymskokatolickiej młodzieży z Ukrainy na ŚDM w Lizbonie.
W rozmowie z PAP wyjaśnił, że docierający do portugalskiej stolicy na ŚDM Ukraińcy to bardzo niewielka grupa młodych, która w ostatnich miesiącach brała udział w wydarzeniach nawiązujących do tej zapoczątkowanej przez św. Jana Pawła II w 1985 r. cyklicznej imprezy.
Śledź naszą relację na żywo: Lizbona 2023
"Do Lizbony przybyło niewielkie grono młodzieży z Ukrainy. Z tymi, którzy nie mogli tu dotrzeć spotkał się na Ukrainie w lipcu przewodniczący komitetu organizacyjnego ŚDM biskup pomocniczy Lizbony Americo Aguiar", wyjaśnił ks. Pawelec.
Polski pallotyn posługujący w Kijowie znalazł się w jednym z pięciu autokarów, które w poniedziałek dotarły z Ukrainy do Lizbony. Ich pasażerowie, jak powiedział w poniedziałek biskup pomocniczy Lizbony Americo Aguiar, będą świadkami nadziei podczas ŚDM.
W ocenie ks. Waldemara Pawelca Światowe Dni Młodzieży wpływają od trzech dekad na wzrost poczucia narodowego ukraińskiej młodzieży.
"Niezwykle ważna w tym kontekście była edycja imprezy w Częstochowie w 1991 r. To wtedy po raz pierwszy spotkały się tłumy młodych ludzi z dawnego Bloku Wschodniego i z państw Zachodu. Szczególny, symboliczny i historyczny wymiar miało ono dla Ukraińców, którzy wyjeżdżali do Częstochowy z ZSRR, ale wracali już do Ukrainy, bo krótko po zakończeniu ŚDM ten kraj ogłosił niepodległość" - powiedział posługujący w Kijowie duchowny.
Odnotował, że do wzrostu świadomości narodowej młodych Ukraińców przyczyniły się również wyjazdy na kolejne ŚDM z Janem Pawłem II, a także podróż papieża na Ukrainę w 2001 r., szczególnie jego spotkanie z młodymi obywatelami tego wychodzącego z ateizmu kraju we Lwowie.
Zdaniem ks. Pawelca w integrowaniu ukraińskiej młodzieży z młodymi z państw UE pomagały też tygodniowe spotkania w ekumenicznej wspólnocie we francuskim Taize i organizowane przez nią Europejskie Spotkania Młodzieży, na które od dekady lat 90. regularnie wyjeżdża ukraińska młodzież.
"Taize dało Janowi Pawłowi II przykład do organizowania ŚDM, które wyrosły na doświadczeniach tej wspólnoty. Zamysłem było świętowanie młodości i ewangelizowanie. Znam wielu ludzi, którzy na tych imprezach odnaleźli swoją życiową drogę" - podsumował ks. Waldemar Pawelec, który sam w młodości wielokrotnie udawał się do Taize i na ŚDM.