Kampania "Bezpieczne wakacje" - PKDP podpowiada, w co się nie pakować

Państwowa Komisja ds. Pedofilii rusza z kampanią "Bezpieczne wakacje" - filmy podpowiadające, jak dbać o bezpieczeństwo można znaleźć na Instagramie i TikToku.

Kolejna odsłona kampanii „Bezpieczne wakacje” ma miejsce na Instagramie oraz Tik Toku.  Popularni na Tik Toku twórcy podjęli się promowania wśród dzieci i młodzieży bezpiecznych zachowań podczas wakacji.

– Ich wspólne hasło brzmi: „W co się nie pakujemy”. Influencerzy w spocie pokazują, że tak jak przed wyjazdem nie pakuje się do walizki suszarki do ubrań czy ogromnej poduszki, tak samo nie pakujemy się w kłopoty, udostępniając nieznajomym informacje o swoim położeniu. Nie pakujemy się w to, że idziemy gdzieś z obcą osobą, nie mówiąc o tym nikomu. Nie pakujemy się w to, że porzucamy swoją grupę, wsiadamy do nieznajomych samochodów. Nie pakujemy się w rozsyłanie nudesów (nagich zdjęć). Ogólnie nie chodzi o to, żeby młodzi przestali się bawić na wakacjach, tylko żeby pamiętali o prostych zasadach, które zwiększają bezpieczeństwo. Chcemy docierać do młodych ludzi, zwiększając ich świadomość, wiedzę – mówiła Justyna Kotowska, wiceprzewodnicząca Państwowej Komisji ds. Pedofilii w rozmowie opublikowanej w najnowszym "Gościu Niedzielnym".

Tiktokowe filmiki można znaleźć TUTAJ, TUTAJ  a wszystkie opublikowane materiały opatrzone są hasztagiem #WcoSięNiePakujemy.

Dla rodziców i opiekunów przygotowany został webinar, który prowadzą dwie znane psycholog dziecięce: Aleksandra Belta - Iwacz i Ewa Sękowska - Molga. Ekspertki te publikują m. in. na Instagramie cieszące się popularnością filmy zawierające cenne informacje, szczególnie ważne dla rodziców. Ochrona dzieci przed ryzykownymi kontaktami jest szczególnie istotna podczas wakacji, jednak budowanie relacji – co podkreślają prowadzące webinar – to nieustanny proces. W kontekście ochrony dzieci przed wykorzystaniem seksualnym rodzi się wiele pytań:

  • Jak przestrzegać, ale nie straszyć?
  • Jak uczyć budowania bezpiecznych granic?
  • Jak modelować zachowania wzmacniające dziecko?
  • Jak rozpoznać symptomy wskazujące na możliwe wykorzystanie seksualne dziecka?

Zapis webinaru można znaleźć TUTAJ

ZOBACZ TEŻ:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ah/pkdp.gov.pl