Istnieje możliwość, że posłowie przyjmą specjalną sejmową uchwałę dotyczącą beatyfikacji Jana Pawła II – wynika z rozmów KAI z przedstawicielami głównych sił politycznych.
Żaden z klubów nie zgłosił jeszcze odpowiedniego projektu, ale chęć przygotowania takiego tekstu zadeklarował rzecznik PiS. Głosowanie nad projektem mogłoby się odbyć na ostatnim przed beatyfikacją posiedzeniu Sejmu, które zaplanowano w dniach 27-29 kwietnia. Większość klubów nie organizuje też specjalnych wyjazdów do Watykanu. Wyjątek stanowi PiS, którego delegacja liczyła będzie prawie 300 osób.
W rozmowie z KAI wątpliwości co do podjęcia uchwały sejmowej związanej z beatyfikacją Jana Pawła II wyraził jedynie wicemarszałek Stefan Niesiołowski z Platformy Obywatelskiej. „Musiałaby być to uchwała, która wszystkich by zadowoliła, a wtedy mogłaby być banalna” – przyznał polityk. Jak dotąd wicemarszałek Niesiołowski nie spotkał się z projektem odpowiedniego dokumentu. Podkreślił jednak, że jeżeli pojawi się tego typu propozycja to – jak się wyraził – „nie ma nic przeciwko”. Dodał, iż uważać należy, by uchwała nie stała się „elementem politycznym”. „Natychmiast pojawi się ktoś, kto będzie twierdził, że jest lepszym katolikiem, od kogoś innego. Trzeba być ostrożnym” – podkreślił wicemarszałek Sejmu.
Adam Hofman, rzecznik klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość uznał, że tego typu uchwała byłaby oczywista. „Mam nadzieję, że ten dzień zostanie wyjątkowo godnie upamiętniony w całej Polsce. Parlament jest miejscem, w którym trzeba o tym pamiętać. Tu był Ojciec Święty, tu mówił ważne słowa i mam nadzieję, że odpowiednia uchwała upamiętniająca beatyfikację Jana Pawła II powstanie” – podkreślił Hofman.
Jak dotąd żaden z klubów parlamentarnych nie zgłosił do Laski Marszałkowskiej odpowiedniego projektu. Rzecznik PiS wyraził nadzieję, że taka propozycja się pojawi. Dodał przy tym, że jeśli żaden z klubów nie zdecyduje się na złożenie projektu, to pojawi się odpowiednia propozycja ze strony PiS.
Czasu na przyjęcie sejmowej uchwały jest jeszcze wystarczająco dużo. Przed 1 maja, a więc datą beatyfikacji Jana Pawła II, odbędzie się jeszcze jedno posiedzenie Sejmu w dniach 27-29 kwietnia. „Być może będzie taki kompromis, może ktoś zaproponuje i reszta posłów poprze taki pomysł. Nie miałbym nic przeciwko, żeby taka uchwała, z tej okazji była” – powiedział KAI poseł Eugeniusz Kłopotek z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Czy PSL złoży odpowiedni wniosek nie wiadomo, o tym zdecydować może szef klubu, którym jest poseł Stanisław Żelichowski.
W większości kluby parlamentarne nie planują organizacji wspólnych, partyjnych, wyjazdów na beatyfikację Jana Pawła II do Watykanu. Jeśli posłowie wybierają się do Rzymu, to prywatnie. Wyjątek stanowi tutaj Prawo i Sprawiedliwość. Partia wynajęła 270 miejsc w specjalnym pociągu, jadącym na beatyfikację. Pojadą nim zarówno posłowie, jak i senatorowie PiS-u, a także ich rodziny oraz bliscy.
Z kolei w Senacie odbyła się dziś konferencja nt. myśli społeczno-politycznej Jana Pawła II. Jej organizatorem była Komisja Kultury i Środków Przekazu Senatu RP. W podtytule spotkania umieszczono słowa „Wskazania dla polityków”.
Impulsem do zorganizowania konferencji jest oczywiście zbliżająca się beatyfikacja Jana Pawła II – podkreślił przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu Senatu RP. „Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że dorobek Jana Pawła II to jest dorobek całej nauki społecznej Kościoła, a jednocześnie jego życia. Pokazuje, jak dalece Kościół zaangażowany w politykę, zaangażowany w cel, jakim jest każdy człowiek, może funkcjonować bez konieczności generowania konfliktu” – powiedział senator Piotr Łukasz Andrzejewski.
Dyskusji przysłuchiwał się m.in. prymas-senior kard. Józef Glemp, przedstawiciele polskiego parlamentu, naukowcy, a także studenci z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
KAI/ Radio Watykańskie/ JK