Alergia - fakty i mity

To mit, że astmatyk nie powinien ćwiczyć na WF-ie. No i ostrożnie z antybiotykami – bo katar czy kaszel może być przejawem alergii, a nie infekcji. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o astmie i innych alergiach?

Alergia, czyli uczulenie, to nadwrażliwość organizmu na czynnik zewnętrzny, na który większość ludzi nie reaguje. Może się on dostać do organizmu wraz pokarmem, poprzez oddech albo dotyk. – Pierwsze sygnały świadczące o tym, że dziecko jest alergikiem, można zaobserwować już w drugim, trzecim i czwartym miesiącu życia – mówi dr Krzysztof Trzaska, który jest pediatrą, tak jak twórca pojęcia alergii, wiedeński lekarz sprzed 100 lat Clemens Peter von Pirquet. – Jeśli dziecko jest niespokojne, ma wyjątkowo silne i długotrwałe kolki, śluz i nitki krwi w stolcu, a później także zmiany skórne, to można przypuszczać, że to początki alergii. Najczęściej jest to tzw. skaza białkowa – mówi dr Trzaska.

Kolczyki i kosiarka
Alergia jest dziedziczna. Jeśli matka jest alergiczką, to prawdopodobieństwo wystąpienia alergii u dziecka wynosi 40 proc., jeśli jest nim ojciec – 30 proc., a jeśli obydwoje, to szansa na odziedziczenie alergii to aż 75 proc. Dlatego w rozpoznawaniu alergii bardzo ważny jest wywiad rodzinny. – Na pytanie: „Czy państwo są alergikami?”, rodzice często odpowiadają, że nie. Ale kiedy zapytam mamę, czy niektóre kolczyki powodują u niej podrażnienie albo czy tata kicha, gdy sąsiad kosi trawę, okazuje się, że takie alergie jednak u nich występują – zauważa lekarz z Siemianowic Śląskich. Po ukończeniu pierwszego roku życia objawy skórne nierzadko ustępują. Około 80 proc. pacjentów wyrasta z tej niemowlęcej alergii, choć zwykle do końca życia mają delikatniejszą skórę, muszą staranniej dobierać kosmetyki itp. Zdarza się jednak, że między trzecim a szóstym rokiem życia objawy alergii wracają, ale w innej postaci – kataru, kaszlu czy duszności w reakcji na pyłki roślin czy roztocza kurzu domowego. Można wówczas mówić o początkach ciężkiego przypadku alergii oddechowej, czyli astmy. U bardzo małych dzieci testy alergiczne są mało wiarygodne. Ale sporo mogą pomóc obserwacje rodziców. – Jeśli matka zauważy, że dziecko kaszle, gdy odwiedza ciocię, która ma kota, to już jest jakaś informacja – mówi dr Trzaska. W okresie dojrzewania objawy alergii zwykle zmniejszają się, by powrócić na późniejszych etapach życia. Ile jest truskawki w truskawce?

Co sprzyja alergii?
– Palenie tytoniu w ciąży oznacza pięciokrotny wzrost ryzyka wystąpienia astmy u dziecka – ostrzega lekarz. Także palenie przy dziecku oznacza kilkakrotny wzrost ryzyka jego zachorowania na astmę. – Rodzice mówią mi czasem, że palą, ale tylko w łazience. To też jest palenie przy dziecku – dodaje. Niewątpliwie do wzrostu liczby zachorowań na alergie przyczyniają się zanieczyszczenia środowiska i powszechne stosowanie środków chemicznych, także przy produkcji żywności. – Tak naprawdę nie wiemy, ile jest pomidora w pomidorze i truskawki w truskawce – mówi obrazowo alergolog z Katowic dr Krystyna Winczakiewicz. Czynnikiem sprzyjającym alergiom, zwłaszcza oddechowym, jest styl życia, który cechuje mała ilość ruchu na świeżym powietrzu. Gdy chodzi o alergie pokarmowe, to im niżej przetworzona jest żywność, którą kupujemy, tym lepiej.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jarosław Dudała