Poznański miecz świętego Piotra – który papież Jan XII miał podarować biskupowi Jordanowi – weźmie udział w Misterium Męki Pańskiej w Warszawie.
„Wypożyczamy eksponat Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu, żeby pokazać go szerokiemu gronu widzów misterium” – mówi KAI Aleksandra Pudelska, kustosz muzeum.
Miecz św. Piotra przyjedzie do Warszawy w specjalnej skrzyni. „Eksponat będzie dobrze chroniony i na pewno nie będzie służył do działań zbrojnych” – zapewnia Pudelska. Według kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu, miecz jest ciągle tajemnicą, a wyniki badań dotyczących jego autentyczności są bardzo interesujące.
„W piątek, 8 kwietnia, odbędzie się w Poznaniu konferencja naukowa na temat miecza św. Piotra, w której wezmą udział naukowcy reprezentujący różne dyscypliny” – mówi Pudelska. Podczas konferencji wypowiadać się będą bibliści, historycy, archeolodzy,znawca broni i specjaliści od rud metali.
Miecz św. Piotra to zabytek, który według kroniki Długosza został przywieziony do Poznania przez biskupa Jordana w 968 roku. Według Długosza, był to miecz, którym św. Piotr odciął ucho Malchusowi w Ogrodzie Oliwnym, choć zakładał on także możliwość przywiezienia do Polski repliki darowanej przez papieża.
„Podstawowe pytanie, na które chcemy odpowiedzieć dzisiaj dotyczy wątpliwości, czy miecz ten został rzeczywiście przywieziony do Poznania przez biskupa Jordana, i czy mogli go wykonać Rzymianie” – mówi kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Biskup Jordan przybył do Poznania w 968 roku jako pierwszy biskup na ziemiach polskich.
Miecz św. Piotra eksponowany jest na co dzień w skarbcu Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Teraz posłuży jako rekwizyt w scenie pojmania Jezusa w Ogrodzie Oliwnym podczas Misterium Meki Pańskiej.
Spektakl w reżyserii Artura Piotrowskiego odbędzie się po raz pierwszy w Warszawie na Torze Treningowym Wyścigów Konnych na Służewcu w sobotę przed Niedzielą Palmową, 16 kwietnia. Do tej pory misterium odbywało się od 1998 roku zawsze w Poznaniu, uchodząc za największe plenerowe przedstawienie pasyjne w Europie.