Biblia nie opowiada nam jedynie zamierzchłej historii, która się wydarzyła narodowi wybranemu. Kiedy czytamy ją z wiarą, Bóg działa w naszym dziś - powiedziała PAP biblistka ze zgromadzenia uczennic Boskiego Mistrza siostra Judyta Pudełko z okazji Niedzieli Biblijnej i 7. Narodowego Czytania Pisma Świętego.
W niedzielę w Kościele przypada Niedziela Biblijna i 7. Narodowe Czytanie Pisma Świętego, które zainauguruje 15. Tydzień Biblijny, w tym roku obchodzony 23-29 kwietnia.
Siostra Judyta Pudełko wyjaśniła, że tegoroczne hasło "Wierzę w Kościół Ojca i Syna i Ducha Świętego" ściśle łączy się z hasłem roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce "Wierzę w Kościół Chrystusowy".
"To hasło pokazuje nam, że Kościół to nie jest tylko instytucja, ale wspólnota ludzi wierzących, którzy zostali zjednoczeni z Ojcem, Synem i Duchem Świętym już w sakramencie chrztu św. Takie spojrzenie pozwala nam uświadomić sobie i pogłębić naszą chrześcijańską tożsamość" - podkreśliła.
Zaznaczyła, że w tym roku organizatorzy Narodowego Czytania Pisma Świętego wybrali do medytacji fragmenty Ewangelii według św. Jana, szczególnie związane z tajemnicą Kościoła rozumianego jako mistyczne ciało Chrystusa.
"Wybrany został fragment mówiący o winnym krzewie i latoroślach z 15. rozdziału Ewangelii św. Jana, ukazujący łączność z Chrystusem wszystkich wierzących, którzy dzięki tej łączności przynoszą owoce wiary. Ten fragment mówi także o łączności między uczniami Chrystusa wszystkich czasów, na co wskazuje również modlitwa arcykapłańska Jezusa z 17. rozdziału Ewangelii Janowej" - dodała.
Zaznaczyła, że słowa Jezusa z 20. rozdziału Ewangelii św. Jana: "Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane" mówią o "szczególnym posłaniu Kościoła hierarchicznego, któremu zostało powierzone zadanie aplikacji daru zbawienia w sercach wierzących poprzez rzeczywistość sakramentu pokuty i pojednania".
"Wybrane do medytacji fragmenty ukazują przeróżne wymiary rzeczywistości Kościoła, które łączą się i przenikają. Od strony instytucjonalnej przechodzimy do wymiaru duchowego, który dotyczy wszystkich" - mówiła siostra Pudełko.
Zdaniem biblistki Narodowe Czytanie Pisma Świętego, jak również Tydzień Biblijny, mają zwrócić naszą uwagę w stronę Pisma Świętego, które jest "głównym źródłem poznania Boga".
"Bóg, poprzez natchnionych autorów, sam się nam objawił. W historii przemawiał do człowieka na różne sposoby, ale najpełniej przemówił do nas poprzez swojego Syna, Jezusa Chrystusa, o którym opowiada Nowy Testament" - wyjaśniła siostra Pudełko.
Jak zaznaczyła, "Słowo Boże jest nieustannie żywe". "To nie jest tak, że Biblia opowiada nam jakąś zamierzchłą historię, która się wydarzyła dawno temu narodowi wybranemu. Kiedy czytamy Słowo Boże z wiarą, to Bóg działa w naszym dziś. Chrystus posyła każdego z nas do dawania świadectwa na różne sposoby, w zależności od tego, jakie jest nasze miejsce w Kościele i świecie. W świetle Bożego Słowa możemy zrozumieć własne trudności i zmagania" - zastrzegła.
Zobacz też:
Siostra Pudełko podkreśliła, że są różne sposoby czytania Pisma Świętego. "Najbardziej powszechnym jest ten, który daje nam liturgia. Każdego dnia podczas mszy św. otrzymujemy czytanie ze Starego lub Nowego Testamentu, psalm responsoryjny i fragment Ewangelii. Rok liturgiczny daje nam pełną możliwość przeżywania całej tajemnicy życia Jezusa Chrystusa" - wyjaśniła.
Dodała, że osoby, które chcą czytać Pismo Święte w domowym zaciszu, mogą sięgnąć po rozmaite pomoce i komentarze dostępne w formie nagrań i publikacji książkowych.
"Są aplikacje na telefon, jak stworzona przez ojców jezuitów Modlitwa w Drodze, w której znajdziemy fragment Ewangelii na każdy dzień wraz z propozycją krótkich rozważań. W sposób szczególny polecam też Biblię wydaną przez Edycję Świętego Pawła, bo tam znajdziemy bardzo prosty, duszpasterski komentarz pod każdym fragmentem Starego czy Nowego Testamentu" - wymieniła siostra Pudełko.
"Kiedy czytamy Boże Słowo lub słuchamy do niego komentarza, jakiejś ciekawej homilii, to pozwala naszemu sercu zapłonąć i doświadczyć osobistego spotkania z Chrystusem, które zmienia życie i daje nam nową motywację do dawania świadectwa" - podkreśliła.
W Warszawie obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego odbędą się w niedzielę w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie, gdzie mszę św. o godz. 12.30 odprawi biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski. Lekturze fragmentów Ewangelii św. Jana towarzyszyć będzie rachunek sumienia. Na zakończenie wierni będą mogli zabrać ze sobą kartki z siglami Ewangelii i Listów św. Jana.
O godz. 17.00 w dolnym kościele parafii Wniebowstąpienia Pańskiego odbędzie się wspólnie czytanie Pisma Świętego połączone ze świadectwami. Wydarzenie będzie relacjonowane w TVP Info.
Obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego odbędą się w również w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, gdzie o godz. 7.00 odprawiona zostanie msza św. transmitowana na żywo w TVP 1. O godz. 9.30 msza św. z okazji Narodowego Czytania Pisma Świętego zostanie odprawiona również w sanktuarium na Jasnej Górze. Transmisję tej mszy św. przeprowadzi Telewizja Trwam.
Niedziela Biblijna przypada 14 dni od Wielkanocy. Pierwsze Narodowe Czytanie Pisma Świętego zostało zainaugurowane w 2016 r. w kontekście obchodów 1050-lecia chrztu Polski.