Katechizm dla młodzieży „YouCat” jest „udaną syntezą materiałów z Katechizmu Kościoła Katolickiego” i zarazem doskonałym przykładem nowej ewangelizacji – wyznaje kard. Karl Lehmann. Przedmowę do Katechizmu napisał Benedykt XVI.
Na Światowy Dzień Młodzieży w Madrycie w sierpniu br. przygotowanych będzie 700 tys. egzemplarzy katechizmu w 15 językach. W prezencie od papieża otrzymają go wszyscy uczestnicy ŚDM. „YouCat”, wydany dotychczas w 15 językach świata, zostanie zaprezentowany na konferencji prasowej w Watykanie 13 kwietnia. Trwają prace nad kolejnymi tłumaczeniami katechizmu dla młodzieży, który zostanie przetłumaczony ogółem na 25 języków, m.in. na arabski i chiński.
W przedmowie do „YouCat” papież wyjaśnił, że przygotowując katechizm jego redaktorzy mieli na uwadze fakt, iż nie tylko różnią się od siebie kontynenty wraz z ich kulturami i narodami, ale że te „kontynenty” istnieją również w poszczególnych społeczeństwach: inaczej bowiem myśli robotnik, inaczej rolnik, fizyk myśli inaczej niż filolog, przedsiębiorca inaczej niż dziennikarz, a młody człowiek – inaczej niż ludzie starsi. Dlatego też uznano, że tekst wymaga „przekładów” dla różnych środowisk, aby w ten sposób mógł stanowić odpowiedź na pytania w sposób zgodny z duchem tych środowisk.
„Na Światowych Dniach Młodzieży – w Rzymie, Toronto, Kolonii czy Sydney – spotykają się młodzi ludzie z całego świata, którzy chcą wierzyć, którzy szukają Boga, kochają Chrystusa i chcą być wspólnotą drogi” – podkreślił Benedykt XVI. „Tak więc – dodał – pod sprawdzoną redakcją kardynała Christopha Schönborna” powstała idea stworzenia YouCat specjalnie przeznaczonego dla młodzieży”.
Papież wyraził nadzieję, że będzie to „książka, która zafascynuje młodych ludzi”. Pragnie też, aby młodzi ludzie studiowali katechizm. „Proszę was, studiujcie katechizm namiętnie i wytrwale! Studiujcie go w ciszy pokoju, czytajcie we dwoje, jeśli jesteście zaprzyjaźnieni, twórzcie grupy czytelnicze, wymieniajcie się swoimi spostrzeżeniami w Internecie. Na różne sposoby rozmawiajcie o swojej wierze!” – apeluje Benedykt XVI do młodego czytelnika.
„Musicie wiedzieć, w co wierzycie. Musicie tak precyzyjnie znać swoją wiarę, jak informatyk zna system funkcjonowania komputera. Musicie go rozumieć tak, jak dobry muzyk zna grany przez niego utwór. Tak, musicie być zakorzenieni w wierze bardziej niż pokolenie waszych rodziców, aby móc zdecydowanie i z większą siłą oprzeć się wyzwaniom i pokusom współczesnych czasów” – napisał papież.