Będę w stałym kontakcie z prezydentem Bronisławem Komorowskim, a także marszałkami Sejmu i Senatu po to, by zakładane przez rząd miesięczne vacatio legis ustawy o OFE nie ucierpiało - oświadczył w sobotę premier Donald Tusk.
Sejm uchwalił w piątek nowelę ustawy, wprowadzającą zmiany w systemie emerytalnym. Przewiduje ona, że składki przekazywane do OFE zostaną zmniejszone z 7,3 proc. do 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. trafi na specjalne indywidualne subkonta w ZUS. Sejm przyjął poprawkę, zgodnie z którą ustawa wejdzie w życie - z pewnymi wyjątkami - 1 maja 2011 r., a nie po upływie przynajmniej miesięcznego vacatio legis, jak zapisano pierwotnie w projekcie rządowym.
Premier był pytany w sobotę o to, czy rząd dysponuje ekspertyzami konstytucjonalistów, które wskazywałyby na to, że poprawka ta znosi potrzebę miesięcznego vacatio legis, a także czy zamierza zwrócić się do marszałka Senatu z prośbą o przyspieszenie posiedzenia Izby. Najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowano na 30-31 marca. Senatorowie mieliby się zająć na nim m.in. ustawą o OFE. Aby weszła ona w życie z zachowaniem miesięcznego vacatio legis, prezydent musiałby ją podpisać przed 1 kwietnia.
Odpowiadając na pytanie, Tusk zaznaczył, że rząd dąży do tego, aby vacatio legis było zgodne i z obyczajem konstytucyjnym, i żeby dało czas na obejrzenie szczegółów ustawy o OFE wszystkim zainteresowanym.
"Będę w stałym kontakcie i z panem prezydentem, i z marszałkiem Senatu, z marszałkiem Sejmu - tak, żeby to vacatio legis, jakie zakładaliśmy, czyli miesięczne, nie ucierpiało" - oświadczył szef rządu.
"Będziemy reagowali jeszcze na bieżąco, ale mogę zagwarantować, że zrobimy tak, aby ono nie było za krótkie a więc wątpliwe też od strony konstytucyjnej" - podkreślił.
Dopytywany, czy to dobrze "poganiać" senatorów w pracy nad ustawą, odparł: "dadzą radę". "Wszyscy mieli bardzo dużo czasu, żeby z tą ustawą się zapoznać. Formalnie senatorowie teraz ją otrzymali, ale nieformalnie sam miałem spotkanie z senatorami PO, tłumacząc zasady, jakie będziemy proponowali, wiele, wiele miesięcy temu. Tutaj nie ma mowy o żadnych niespodziankach" - powiedział premier.
W sobotę odbyły się posiedzenia senackich komisji rodziny i polityki społecznej oraz budżetu i finansów publicznych. Obie opowiedziały się za przyjęciem bez poprawek ustawy reformującej system emerytalny.
W piątkowym głosowaniu posłowie zgodzili się także z wnioskiem PO, dzięki któremu przewidziany w ustawie zakaz akwizycji na rzecz OFE będzie obowiązywał dopiero od 1 stycznia 2012 r. Dłuższe vacatio legis ma umożliwić akwizytorom rozwiązanie umów podpisanych z towarzystwami emerytalnymi.
Odrzucone zostały wszystkie poprawki zgłoszone przez opozycję. Sejm nie zgodził się na propozycję PiS, by każdy mógł zdecydować, czy powierzyć część pieniędzy OFE, czy przekazać je tylko do ZUS.
Poparcia nie uzyskały także poprawki SLD, w tym propozycja zmiany zasad obliczania ulgi podatkowej przysługującej osobom, które zdecydowałyby się dodatkowo oszczędzać na emeryturę.