„Życie jest piękne – chrońmy je od poczęcia” – to hasło tegorocznej słowackiej kampanii Dnia Dziecka Poczętego. Obchody te zbiegają się także z dniem walki o prawa człowieka – w rocznicę tzw. świeczkowej manifestacji z 25 marca 1988 r.
Ogólnokrajową kampanię trwającą od kilku dni (do 27 marca włącznie), skierowaną przede wszystkim do młodzieży i młodych rodziców, przygotowały organizacje pozarządowe zrzeszone w federacji Forum Życia.
Marsze uliczne w centrach największych miast, liczne sympozja i spotkania, także w kościołach, informacje w druku i w internecie. A cel ten sam, jak co roku – ochrona i budowanie szacunku dla życia poczętego i apel o przyjęcie dzieci, które znalazły się w ciężkiej sytuacji. Zaprezentowane też zostały przykłady konkretnej, skutecznej pomocy. Czwarty już rok funkcjonuje projekt „Ratujmy życie” – dzięki pracy niewielkiej grupy wolontariuszy 37 dzieci dostało szansę narodzenia się. Dalsze dzieci uratowano dzięki 16 otwieranym kolejno w różnych miejscach „oknom życia”, które na Słowacji mają nazwę „hniezda zachrany”.
Działaczom na rzecz obrony nienarodzonych udało się też, przy pomocy Kościoła, też wprowadzić do dystrybucji w kinach film „Bella”. Początek projekcji na ekranach ponad 100 kin na terenie całej Słowacji właśnie dziś.
Wszyscy, którzy chcą w tych dniach publicznie wyrazić szacunek dla godności i świętości życia od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci oraz powiedzieć STOP ABORCJI, noszą w klapie ubrania białą wstążeczkę.
Na Słowacji niestety stale funkcjonuje, nieprzerwanie od 1957 r. jedna z najbardziej liberalnych ustaw, dopuszczająca zabicie dziecka do 12 tygodnia na żądanie kobiety z jakiegokolwiek powodu. I chociaż na szczęście w ostatnich 20 latach liczba zabójstw dzieci poczętych na Słowacji systematycznie spada, to i tak aktualnie zabijanych jest legalnie 40 dzieci dziennie.