Nowa ewangelizacja powinna być realizowana za pośrednictwem nowoczesnych, cyfrowych środków przekazu, z internetem na czele – podkreślił Marcin Przeciszewski na obradach Rady Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu.
Odnosząc się do katolickich portali internetowych Przeciszewski stwierdził, że brak im jest w dużej mierze „contentu” typowego dla internetu, jakim są nowoczesne materiały audiowizualne. Tego samego zdania był wybitny znawca internetu, rzecznik Episkopatu ks. dr Józef Kloch.
Zdaniem Przeciszewskiego istnieje także pilna potrzeba reanimowania kościelnej radiofonii w Polsce. Katolicka radiofonia – mimo, że dysponuje ogromnym kapitałem w postaci częstotliwości diecezjalnych – to poza Radiem Maryja, praktycznie nie liczy się na tym rynku. Postulował rozważenie możliwości rezygnacji z dotychczasowych sieci powiązanych ze świeckimi grupami kapitałowymi, na rzecz stworzenia kilku silnych katolickich rozgłośni regionalnych. Ks. Marek Gancarczyk, redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego” zauważył, że najlepszym rozwiązaniem mogłaby być jedna silna, a przy tym dobrze ukierunkowana, ogólnopolska rozgłośnia katolicka.
Dr Andrzej Drzycimski – w oparciu o swoją pracę akademicką z młodzieżą – stwierdził, że internet jest niemal jedynym środkiem przekazu, z którego czerpie informacje dzisiejsza młodzież. Z tego powodu podstawowe wysiłki Kościoła – w sferze mediów – winny skoncentrować się wokół internetu. Jego zdaniem media tradycyjne, do których zaliczył prasę, radio i telewizję, mają olbrzymie znaczenie w zakresie formowania elit, natomiast masowe oddziaływanie osiągnąć można dziś głównie za pomocą internetu.
Podkreślił też znaczenie, jakie we współczesnej – z pozoru bezideowej kulturze – odgrywać wciąż może bezpośrednie świadectwo jednostek autentycznie przeżywających wartości. Takie świadectwo jest też chętnie odbierane w świecie kultury audiowizualnej i Kościół musi się takiego przekazu nauczyć.
W tym duchu wypowiadała się Sylwia Sułkowska z Polskiego Radia, mówiąc o potrzebie nowych form opisywania pontyfikatu Jana Pawła II – w kategoriach i za pomocą środków przemawiających do młodych. Podkreśliła potrzebę ukazywania przede wszystkim człowieczeństwa Jana Pawła II i jego bardzo autentycznego świadectwa. Mówiła o tym, że należy uwypuklać jego wkład w rozwiązywanie najbardziej palących problemów społecznych, co dotyczy każdego oraz o jego wkładzie w przemianę oblicza współczesnego świata.
Adam Hlebowicz, dyrektor gdańskiego Radia Plus postulował, aby jednak nie doprowadzić do zbyt „cukierkowej” i wolnej od ukazywania problemów prezentacji pontyfikatu Papieża-Polaka. Podkreślał, że o wiele bardziej przemawiać będzie do młodych sylwetka Jana Pawła II wiodącego spór ze światem i jego patologiami, spór pełen trudów i cierpienia.
Uczestnicy spotkania postulowali organizację profesjonalnych, ogólnopolskich kampanii informacyjnych w kwestiach mających podstawową wagę z punktu widzenia Kościoła. Dobrym przykładem takiego działania było wydanie wspólnej wkładki na tematy bioetyczne przez siedem tygodników katolickich. Podkreślano, że istnieje pilna konieczność dalszych takich kampanii o wiele szerszym zakresie. Z włączeniem m. in. mediów publicznych za pośrednictwem redakcji katolickich oraz organizacji ulicznych akcji bilboardowych.
Postulowano także intensywniejszy dialog z mediami świeckimi, tak aby świat wartości ewangelicznych mógł być za ich pośrednictwem bardziej przekazywany. Możliwość taką stwarza stosunkowo duża liczba autentycznych katolików, zatrudnionych w tychże mediach. Wskazywano, że ludzie ci stanowią olbrzymi „kapitał” z punktu widzenia Kościoła, o który powinno się dbać i bardziej z niego korzystać.