"Nasza praca stanowi wkład w budowę cywilizacji miłości, o której tyle razy mówił i do której tworzenia wzywał sługa Boży Jan Paweł II. Kulturę życia przeciwstawiał on kulturze śmierci z jej najsmutniejszymi przejawami: aborcją, eutanazją czy karą śmierci. To nie człowiek jest panem życia, tylko Bóg" – podkreśla dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.
Organizacja codziennie podejmuje działania i nowe inicjatywy w obronie ludzkiego życia od jego poczęcia do naturalnego końca. W tym roku mija 5 lat od utworzenia pierwszego "Okna Życia" w archidiecezji krakowskiej. Jest to miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Dziś w całym kraju jest 45 takich okien, a ich otwarcie najczęściej następuje właśnie 25 marca. Do tej pory uratowano już 33 dzieci.
Caritas nie ogranicza się do troski o najmłodszych, ale działa też na rzecz chorych, niepełnosprawnych, starszych i ubogich. Obecnie jej oddziały diecezjalne prowadzą 9 hospicjów stacjonarnych i 46 domowych. Pracownicy Caritas pełnią ponadto usługi opiekuńcze w ośrodkach w całym kraju.
"Docierają do nas głosy o braku specjalistycznego sprzętu. Takie potrzeby zgłaszają m.in. chodzący po kolędzie księża, zwłaszcza z małych miejscowości. Spotykają oni w domach chorych, na ogół otoczonych troskliwą opieką rodziny, ale często pozbawionych odpowiednich urządzeń, które mogłyby przynieść im znaczną ulgę w cierpieniu" - powiedział ks. Subocz.
Wyjaśnił, że brakuje zwłaszcza materaców przeciwodleżynowych, ssaków, koncentratorów tlenu, ale czasem także prostej informacji, gdzie zwrócić się po pomoc. "Stąd nasz pomysł, aby na zakup takiego sprzętu przeznaczyć 1 procent z podatku dochodowego. Z przekazanych w tym roku darowizn chcemy wyposażyć wypożyczalnie sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego" – tłumaczy dyrektor Caritas Polska.