O kontrowersjach związanych z sytuacjami, w których zgodnie z prawem polskim dopuszczalna jest aborcja rozmawiali w sobotę w Warszawie uczestnicy debaty „Życie Cudem jest – KAŻDE!”.
Organizatorem spotkania było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej.
Uczestnikami dyskusji byli: Marta i Andrzej Witeccy – rodzice pięciorga dzieci, w tym niepełnosprawnego Szymona i rodzice zastępczy niepełnosprawnego Kuby, Grażyna Niewiadomska – psycholog przy poradni USG Agatowa oraz Mariusz Dzierżawski – działacz pro-life, organizator wystaw „Wybierz Życie” oraz pełnomocnik komitetu ustawodawczego zbierającego obecnie podpisy pod nową ustawą w pełni chroniącą życie ludzkie od momentu poczęcia.
Grażyna Niewiadomska zauważyła, iż lekarze często sugerują kobiecie, u której dziecka zdiagnozowano nieuleczalną chorobę, żeby przerwała ciążę, a tymczasem powinni ją poinformować, że może tę ciążę kontynuować, że są instytucje, które będą ją wspierać medycznie, psychologicznie i duchowo. Stwierdziła, iż lekarze powinni być obiektywni. Z tą opinią nie zgodził się jednak Mariusz Dzierżawski, twierdząc, iż lekarze zawsze powinni bronić życia i stawać po jego stronie.
Wyjątkowym świadectwem dzielili się Marta i Andrzej Witeccy, rodzice chłopców z zespołem Downa – Dla nas jako rodziców Szymon i Kuba są najpiękniejsi, mimo że mogą się innym nie podobać. Szymon najczęściej z naszych dzieci wyznaje nam miłość – opowiadali. Jak podkreślił Andrzej Witecki, widać u niego osobistą relację z Bogiem. - To on w naszym domu jest najczęstszym inicjatorem wieczornej modlitwy i zawsze najlepiej o niej pamięta - mówił.
Takie spotkania są niezbędne, trzeba nam zderzać się z żywym świadectwem osób – mówi Michał Baran, prezes KSM – dzięki nim łatwiej otwierać się na każde życie i rozumieć tragedię, jaka wydarza się przy podejmowanej decyzji o aborcji.
Więcej informacji o debacie oraz innych spotkaniach organizowanych przez KSM znaleźć można na stronie www.warszawa.ksm.org.pl.