„Znaki męki Boga”. Pod takim tytułem ukazuje się szósty, najnowszy numer „Gościa Ekstra”, przygotowany przez dziennikarzy „Gościa Niedzielnego”. Bogato ilustrowaną publikację (aż 96 stron) można nabyć m.in. w parafiach i na stronie sklep.gosc.pl oraz w dziale sprzedaży Instytutu Gość Media: tel. 32 251 85 24.
Relikwie krzyża odnalezione przez świętą Helenę, cierniowej korony uratowanej z płomieni w czasie pożaru paryskiej Notre Dame, Całun Turyński, włócznia, chusta z Manoppello – jest ich sporo, bo przecież od początku chrześcijanie, czcząc Zmartwychwstałego, wiedzieli, że zbawcze dzieło dokonało się przez Jego mękę i śmierć. „Wciąż trzeba sobie uświadamiać, czym jest kult relikwii, żeby pozostał kultem osoby, a nie stał się kultem samej materii” – zauważa w rozmowie z Franciszkiem Kucharczakiem ks. prof. Józef Naumowicz.
W nowym wydaniu „Gościa Extra” znajdziemy m.in.:
- rozmowę z o. Narcyzem Klimasem OFM o tym, jak wyglądał pogrzeb w I wiekach chrześcijaństwa i co faktycznie mogło z tego pozostać. ‒ Najważniejszym potwierdzeniem tego, że mamy do czynienia z grobem Jezusa Chrystusa, jest budowa w tym miejscu świątyni pogańskiej w 135 roku. Cesarz Hadrian chciał w ten sposób zatrzeć ślady chrześcijańskiego kultu ‒ czytamy w artykule zatytułowanym „Jezus tam leżał” autorstwa ks. Rafała Bogackiego.
- artykuł o tym, czym jest kult relikwii i dlaczego setki naukowców pochylają się nad drzazgą, gwoździem czy skrawkiem płótna, a rezultaty ich badań przerastają ich najśmielsze oczekiwania. ‒ Całun może być „milczącym świadkiem” całej paschy Jezusa – od Wieczernika, przez Golgotę, po grób, do zmartwychwstania. To wydaje się tak niezwykłe, że może być prawdą ‒ zauważa ks. Tomasz Jaklewicz w tekście pt. „Świadek paschy Chrystusa”.
- tekst dotyczący historyczności Golgoty – miejsca ukrzyżowania Jezusa. Najczęściej o Bazylice Grobu pisze się skupiając się na średniowieczu, najazdach kolejnych, muzułmańskich dynastii, zniszczeniach i przebudowach.
- Jakub Jałowiczor zaprasza na „Wyspę relikwii”, jaką jest Sycylia. – Pamiątki Męki Chrystusa można znaleźć w kościołach na całej wyspie, to jednak nie łatwo jest je zobaczyć – zauważa. W Gratteri na Sycylii w jednym kościele znajdują się relikwie Krzyża, kilka cierni z korony cierniowej, fragment chusty Maryi i kawałek materiału z krwią.
«
‹
1
›
»