Jan Paweł II inspirował się przykładem św. Józefa, przygotowując się do beatyfikacji, zwróćmy uwagę na jego szczególną przyjaźń ze Świętymi, którzy z kolei byli i są przyjaciółmi Boga – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. odprawionej 19 marca w kościele ss. Bernardynek w Krakowie.
Podczas Mszy św. odprawionej 19 marca w kościele ss. Bernardynek kard. Stanisław Dziwisz powiedział, że miłość Józefa do Maryi została poddana wielkiej próbie. Jego zdaniem możemy sobie wyobrazić wstrząs i dramat Józefa, a także zapytać, dlaczego Maryja nie wprowadziła go w krąg Tajemnicy, którą nosiła w sobie. „Tajemnica była zbyt wielka, zbyt niewyobrażalna, by ją można było przekazać ludzkimi słowami” – mówił kardynał. Według niego Józef nie zamierzał oskarżać Maryi, ale jako człowiek sprawiedliwy, pozostawił Bogu rozwiązanie bolesnej dla niego sprawy. „Józef nie prosił o żadne dodatkowe wyjaśnienia. Odtąd będzie czuwał nad Nią i nad Jej Dziecięciem powierzonym jego pieczy” – wyjaśnił hierarcha.
Metropolita krakowski podkreślił, że Józef był człowiekiem wiary i zawierzenia. Przypomniał, że o takiej duchowej, fundamentalnej postawie mówił pięć lat temu na krakowskich Błoniach Benedykt XVI: „Wierzyć – przypomniał Ojciec Święty – to przede wszystkim znaczy uznać za prawdę to, czego do końca nie ogarnia nasz umysł. Trzeba przyjąć to, co Bóg nam objawia o sobie, o nas samych i o otaczającej nas rzeczywistości, także tej niewidzialnej, niewyobrażalnej”.
Według kard. Dziwisza tak przeżywał swoje powołanie i służbę w Kościele Jan Paweł II. „Inspirował się przykładem św. Józefa i przez całe życie miał do niego szczególne nabożeństwo” – zaznaczył hierarcha i przypomniał, że na chrzcie otrzymał imiona Karol Józef, a swojemu patronowi poświęcił głębokie refleksje w adhortacji apostolskiej Redemptoris Custos – „Stróż Odkupiciela”.
„Przygotowując się do beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II, zwróćmy uwagę na jego szczególną przyjaźń ze Świętymi, którzy z kolei byli i są przyjaciółmi Boga, spoglądając na Niego twarzą w twarz” – zaapelował metropolita krakowski. „Święci poszerzają przestrzeń naszego życia na ziemi i kierują nasze spojrzenie na rzeczywistość nieba, która ma się stać także naszym udziałem” – dodał. Kard. Dziwisz zwrócił uwagę, że św. Józef jest patronem stołecznego i królewskiego Miasta Krakowa. „Niemal trzysta lat temu, w 1714 roku, w trudnym okresie dla Krakowa, Rada miejska obrała Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny szczególnym patronem podwawelskiego grodu – mówił kardynał. Dodał, że obraz św. Józefa znajduje się w kościele Sióstr Bernardynek, poświęconym jego imieniu.