11 kwietnia z udziałem prezydentów Polski i Rosji, Bronisława Komorowskiego oraz Dmitrija Miedwiediewa, w Katyniu mają się odbyć uroczystości z okazji 71. rocznicy zbrodni katyńskiej - wynika z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do organizatorów.
Dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek poinformowała PAP, że Kancelaria nie wypowiada się w tej sprawie.
Doradca prezydenta prof. Tomasz Nałęcz powiedział PAP, że nie może potwierdzić daty 11 kwietnia; jednocześnie dodał, że - według jego wiedzy - pielgrzymka Rodzin Katyńskich planowana jest na II dekadę kwietnia. Dodał, że w uroczystościach mają wziąć udział prezydenci Polski i Rosji.
Izabella Sariusz-Skąpska, prezes Federacji Rodzin Katyńskich oraz sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej K. Kunert powiedzieli PAP, że w tej sprawie czekają na oficjalny komunikat Kancelarii Prezydenta.
O tym, że trwają prace nad organizacją uroczystości w Katyniu z udziałem przedstawicieli Rodzin Katyńskich oraz prezydentów Polski i Rosji poinformował w środę sam prezydent Bronisław Komorowski.
"Mogę potwierdzić, że trwają prace nad wspólnym wyjazdem - i obecnością dwóch prezydentów Rosji i Polski - wyjazdem Rodzin Katyńskich do Katynia i do Smoleńska, ale w takiej dacie, która by nie kolidowała z obchodami 10 kwietnia" - powiedział dziennikarzom prezydent. Według informacji PAP, planowane jest, by to 11 kwietnia w Katyniu spotkali się prezydenci Polski i Rosji.
Dotąd pojawiała się data 3 kwietnia, jako dzień planowanego wyjazdu Rodzin Katyńskich wraz z prezydentem na obchody 71. rocznicy zbrodni katyńskiej. We wtorek Kancelaria Prezydenta poinformowała, że pielgrzymka taka odbędzie się, ale prawdopodobnie po obchodach pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej - po 10 kwietnia.
Komorowski, pytany w środę, dlaczego nie odbędzie się wyjazd do Katynia 3 kwietnia, podkreślił, że "były takie przymiarki, ale żadna data nie była ogłoszona".
Dodał, że jego kancelaria prowadzi rozmowy z Rodzinami Katyńskimi tak, aby "pogodzić poprzez przyjęcie optymalnej daty", uroczystości katyńskie z "wrażliwością ludzi związaną z uroczystościami 10 kwietnia", kiedy przypada pierwsza rocznica katastrofy smoleńskiej. Tym bardziej - zaznaczył Komorowski - że wśród rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej są też członkowie Rodzin Katyńskich.
5 marca 1940 r. Biuro Polityczne WKP(b) podjęło uchwałę o rozstrzelaniu polskich jeńców więzionych w obozach na terenie Związku Sowieckiego oraz innych więźniów polskich przetrzymywanych w zachodnich obwodach Ukrainy i Białorusi. Na mocy tej decyzji 3 kwietnia 1940 r. NKWD rozpoczęło likwidację obozu w Kozielsku, a dwa dni później obozów w Starobielsku i Ostaszkowie.
W ciągu następnych sześciu tygodni rozstrzelano ponad 14 tys. polskich jeńców. Zamordowano również - na mocy tej samej decyzji - około 7,3 tys. Polaków przetrzymywanych przez NKWD w więzieniach na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej.