Badacz żydowskich śladów

Z wykształcenia antropolog i lingwista, specjalizuje się w stosunkach polsko-żydowskich. Doktoryzował się w Oksfordzie, obecnie jest profesorem na Uniwersytecie w Birmingham, ale wykłada też gościnnie na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jonathan Webber (ur. 1948 r.) jest członkiem rady doradczej Ośrodka Shoah w Manchesterze i współtwórcą stałej ekspozycji na temat Holocaustu w Imperial War Museum w Londynie. Wśród jego zainteresowań znajdują się m.in. studia muzealne i badania nad pozostałymi w południowej Polsce pomnikami żydowskimi.

W latach 1990–1993 był starszym pracownikiem naukowym w Ośrodku Badawczym Historii i Kultury Żydowskiej w Polsce. Od 1989 r. zasiada w Radzie Instytutu Studiów Polsko-Żydowskich w Oksfordzie. Jest też dyrektorem brytyjsko-niemiecko-polskiego projektu poświęconego „Społeczeństwu cywilnemu i zmianom społecznym w Europie po Auschwitz”.

Jako członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej uczestniczył w licznych projektach we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Należał do honorowego komitetu międzynarodowej konferencji upamiętniającej 50. rocznicę powstania w getcie warszawskim.

Zwołał i przewodniczył czterem międzynarodowym konferencjom na temat przyszłości Auschwitz. Posiada ogromne doświadczenie jako wykładowca. Od 1979 r. jest redaktorem naczelnym „Journal of the Anthropological Society of Oxford” (Dziennik Oksfordzkiego Towarzystwa Antropologicznego).

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

szb