Maje nad Wilią

W ostatnim tygodniu maja w Wilnie odbędą się legendarne już Międzynarodowe Spotkania Literackie „Maj nad Wilią”.

Legendarne, bo wieści o pięciu dniach spędzonych na czytaniu wierszy w mieście Mickiewicza i Miłosza przekazują sobie przyjeżdżający tam literaci z różnych krajów. O imprezie głośno jest nie tylko w polskich mediach. A to dlatego, że to wymowne świadectwo, iż na Litwie rozwija się polska kultura.

W tym roku organizatorzy: redakcja miesięcznika „Znad Wilii” oraz Polska Galeria Artystyczna będą gościć poetów i działaczy kultury z Polski, Białorusi, Francji, USA, Szwecji. – Wymyśliłem spotkania w rewanżu za zaproszenia, które wileńscy twórcy otrzymywali z Polski – opowiada Romuald Mieczkowski, Polak urodzony w Wilnie, poeta, pomysłodawca i animator przedsięwzięcia. – Chciałem też, żeby twórcy z kraju i zagranicy nawiązali z nami kontakty.

Efektem imprezy jest międzynarodowa wymiana kulturalna, a także aktywizowanie miejscowego środowiska literackiego. Dzięki corocznemu konkursowi O Laur Czeladnika Poezji uczniowie polskich szkół na Litwie mogą zaprezentować własną twórczość, a często później publikować ją na łamach polskich czasopism. Każdy „Maj” odbywa się pod hasłem tematycznym, inspirowanym działalnością ludzi związanych z tą ziemią.

Uczestnicy podążali już m.in. śladami Miłosza, Konwickiego, braci Mackiewiczów, Jasienicy, Piłsudskiego. W tym roku, z okazji zwycięstwa pod Grunwaldem, przesłanie spotkań brzmi: „Grunwald znaczy Żalgiris. Potyczki o kulturę”. W konferencji na ten temat uczestniczyć będą historycy nie tylko z Polski, ale i z Litwy. Bo, co ważne, dzięki „Majom” zacieśniają się więzy między twórcami obu krajów.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Poleca - Barbara Gruszka-Zych