Błysk

Z ciemności do światła to nie tylko tytuł płyty. To droga, którą przebyli członkowie znakomitej grupy NEW LIFE’m

Czym jest muzyka NEW LIFE’m? Tyglem pasji, profesjonalizmu, jazzowych smaczków i niekończącego się uwielbienia. Rdzeń zespołu stanowi pierwszoligowy kwartet: Marcin Pospieszalski (kontrabas), Ro-bert Cudzich (gitary), Joachim Mencel (fortepian) i Piotr Jankowski (perkusja). Do muzyki, którą grają ci faceci śpiewali: Mieczysław Szcześniak, Natalia Niemen, a ostatnio Basia Włodarska. Na płycie dołączonej do „Gościa” po raz pierwszy w historii grupy można usłyszeć wszystkich razem! Towarzyszą im grający na instrumentach perkusyjnych Meksykanin Thomas Sanchez, orkiestra kameralna Collegium Franciscanum i chór Gospel Joy. Materiał „Z ciemności do światła” został zarejestrowany podczas specjalnego koncertu dla TVP Poznań w kwietniu 2006 roku. Wielkopostny koncert w kościele franciszkanów zgromadził tłumy. Z zarejestrowanego materiału powstała płyta zawierająca dziewięć utworów.

Krążek otwiera świeżutki utwór „Mój dom”, ale znajdziemy też stare, popularne kawałki, np. „Każdy wschód słońca”, czy hit wszech czasów na rynku muzyki chrześcijan „Twoja miłość”. Album kończy niespodzianka: zaśpiewany na uwielbieniową nutę starochrześcijański hymn „Te Deum”. Wszystkie piosenki dobrano w taki sposób, by pokazać drogę z grzechu do zbawienia, z ciemności do światła. - Granie w tym zespole jest dla nas jak święto - opowiadają członkowie grupy.

Wszystko zaczęło się w Niemczech. Do mieszkającego za Odrą Piotra Jankowskiego zapukał Joachim Mencel. Zaproponował wspólne granie na chwałę Pana Boga. Perkusista zgodził się. Ruszyli na rekolekcje dla muzyków w Dursztynie. - W drodze z Hamburga do Dursztyna mieliśmy wypadek - nasz samochód wylądował na drzewie - opowiadają muzycy. - Mimo to postanowiliśmy grać… Na szczęście! Od tamtej chwili minęło 15 lat. Do muzyków dołączył świetny gitarzysta Robert Cudzich i Marcin Pospieszalski. Grupa ruszyła w Polskę.

To skład ekumeniczny, katolicko-protestancki. Dla jednych mieszanka wybuchowa, dla samych muzyków lekcja pokory i nauka słuchania. - Był moment, że nie mogliśmy już normalnie rozmawiać i zastanawialiśmy się, czy możemy razem stawać na scenie - wspomina Piotr Jankowski, zielonoświątkowiec. - I wtedy dostaliśmy słowo z Listu do Rzymian: „Kim jesteś ty, co się odważasz sądzić cudzego sługę? To, czy on stoi, czy upada, jest rzeczą jego Pana”. Zrozumieliśmy, że mamy grać razem. To nasze powołanie. Gdy zaczynaliśmy grać, przebicie się z taką muzyką do powszechnego obiegu wydawało się utopią.

Na szczęście się udało. Zresztą posłuchajcie sami ...

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz