W cyklu „Z archiwum IPN” TVP Historia przedstawi archiwalny program „Cud lubelski” o wydarzeniach, które rozegrały się w lipcu 1949 r. i odbiły echem w całej Polsce.
Komuniści po rozprawie z podziemiem niepodległościowym, sfałszowaniu wyborów i likwidacji jedynej legalnej formy opozycji w postaci PSL, rozpoczęli przygotowania do zniszczenia polskiego Kościoła. Pierwsza próba sił miała miejsce w Lublinie 16 czerwca, kiedy to szef Urzędu Bezpieczeństwa próbował rozjechać tłum wiernych idących z procesją Bożego Ciała.
Reakcja ludzi była natychmiastowa. Samochód przewrócono, a ubeków pobito. Represje były ogromne – zapadło wiele wyroków. 3 lipca 1949 roku siostra Barbara zauważyła, iż wiszący w bocznej nawie lubelskiej katedry obraz Matki Bożej zapłakał. Wieść o tym rozeszła się szybko po mieście i okolicy.
Partyjna prasa rozpoczęła nagonkę propagandową, ale skutek jej był wręcz odwrotny. Place i ulice zalały nieprzebrane tłumy pątników. 13 lipca na tłum śpiących pątników ktoś z rusztowania zrzucił cegłę. Zginęła młoda dziewczyna i machina represji ruszyła z całą surowością.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W telewizji - Edward Kabiesz