Tragedia Emilii Malessy

„Słowo honoru” to kolejna po „Ince” i „Górze Góry” propozycja Sceny Faktu Teatru Telewizji. Podobnie jak „Inka” rozgrywa się w pierwszych latach po zakończenie II wojny światowej, w okresie, kiedy polscy komuniści pod nadzorem NKWD bezlitośnie rozprawiali się z podziemiem.

W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polskiej przysięgam, że będę wiernie i nieugięcie stała na straży honoru Polski... Scena przysięgi, składanej w 1940 roku przez kobiety zaangażowane w działalność konspiracyjną na wierność Państwu Podziemnemu, powtarza się w spektaklu kilkakrotnie, jak refren. Znajdują się w niej również słowa: „...zwycięstwo będzie Twoją nagrodą, zdrada karana jest śmiercią”.

Składała ją także Emilia Malessa, bohaterka dokumentalnego dramatu Krzysztofa Zaleskiego i Pawła Wieczorkiewicza. Przypomina je sobie w najbardziej dramatycznych momentach swojego życia, w chwilach kiedy musiała dokonywać niełatwych wyborów. W samotności, zdana tylko na siebie. W poczuciu odpowiedzialności za swoich współtowarzyszy z poakowskiej konspiracji.

Powojenny dramat AK
Emilia Malessa w czasie niemieckiej okupacji pełniła niezwykle ważną funkcję w Armii Krajowej. Była organizatorką i dowódcą Komórki Łączności Zagranicznej AK i przez całą wojnę stała na jej czele. To dzięki niej i pracy jej łączników mnóstwo cennych materiałów wywiadowczych trafiało do aliantów z okupowanej przez hitlerowców Polski. Klęska nazistów nie przyniosła wolności, bo władzę z pomocą Sowietów przejęli komuniści.

To dla wielu żołnierzy AK oznaczało katastrofę. Pomoc z Zachodu nie nadchodziła, gasło oczekiwanie na III wojnę światową. Rosło przekonanie, że alianci sprzedali Polskę Stalinowi. Wielu zwątpiło w sens zbrojnego oporu. Przedstawienie Krzysztofa Zaleskiego, podobnie jak wcześniejsze premiery Sceny Faktu Teatru TV, w niemal sensacyjnej formie przybliża ważne i mało znane epizody z dziejów antykomunistycznego ruchu oporu.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Edward Kabiesz