Dziś XXVI Dzień Judaizmu

- Każda manipulacja, każde kłamstwo się nie obroni, natomiast historia - jeśli jest obiektywna - nie dzieli, choć może być strasznie bolesna - mówi abp Grzegorz Ryś.

Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem uważa, że "bez nieustannie pogłębianej świadomości żydowskich korzeni i zawsze aktualnego żydowskiego wymiaru chrześcijańskiej wiary, sama tożsamość chrześcijaństwa i Kościoła ulega zagubieniu". "W rezultacie zanika obecność chrześcijan w świecie, a ich religijność często okazuje się podatna na rozmaite formy bałwochwalstwa, herezji i innych ludzkich idei" - podkreśla abp Ryś, zachęcając do udziału w obchodach XXVI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim. W tym roku przebiega on pod hasłem ""Przejście Pana: Dziś wychodzicie" (Wj 13, 4).

Centralne obchody Dnia Judaizmu odbywają się w tym roku w Siedlcach. Rozpoczęły się rano modlitwą w centrum miasta, gdzie niegdyś znajdowała się synagoga, spalona przez Niemców w 1939 roku. Tereny diecezji siedleckiej od XVIII w. aż do II wojny światowej były światowym centrum rozkwitu chasydyzmu.

W Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej odbędzie się sesja poświęcona historii judaizmu na ziemi siedleckiej i Holokaustu na okupowanych przez Niemców wschodnich terenach Polski oraz realizowanym współcześnie projektom dotyczącym kultury żydowskiej. W dyskusjach o przeszłości i wyzwaniach dialogu polsko-żydowskiego wezmą udział młodzież szkół średnich i studenci.

Gościem specjalnym drugiej części obchodów będzie rabin Boaz Pash z Izraela, który poprowadzi wykład na temat interpretacji Starego Testamentu, skierowany do katechetów, osób prowadzących parafialne kręgi biblijne oraz Lectio Divina.

Na zakończenie w katedrze siedleckiej odbędzie się międzyreligijna celebracja słowa Bożego, którą poprowadzi abp Grzegorz Ryś.

W orędziu z okazji tegorocznych obchodów przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem zwraca uwagę, że "Dzień Judaizmu jest wyrazem troski o dobro Kościoła, o Jego żywotność, o wiarę Jego członków, ale także wspólnego z Żydami doświadczenia, że Bóg jest jeden, jest bliski i dobry dla człowieka, a Lud Izraela nigdy nie został przez Niego odrzucony”. Metropolita łódzki zachęca, żeby pamiętać o Zagładzie, która była próbą unicestwienia Narodu Wybranego.

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie. Od tego czasu centralne obchody odbywają się w największych polskich miastach i w wielu innych miejscowościach.

Ustanowiony przez Episkopat Polski Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa i przypominać, że antysemityzm jest grzechem. Ma przybliżać nauczanie Kościoła po II Soborze Watykańskim na temat Żydów i ich religii. Służy też posoborowemu wyjaśnianiu tekstów Pisma Świętego, które w przeszłości mogły być interpretowane w sposób antyjudaistyczny i antysemicki.

 

« 1 »

md