Polecamy w TVP
W piątą rocznicę tragedii World Trade Centre, 11 września, telewizja publiczna proponuje kilka programów skłaniających do refleksji nad wydarzeniami tamtego dnia i ich konsekwencjami. „WTC – 1500 dni później” (TVP 1, godz. 15.10) to dokument zrealizowany przez polskich reżyserów, Marcina Fabjańskiego i Leszka Wasiutę. Film opowiada o ludziach, którzy przeżyli zamach na World Trade Centre. Doświadczenie koszmaru z 2001 roku zmusiło ich do przemyślenia dotychczasowego życia i ustalenia nowej hierarchii wartości. Jedną z bohaterek filmu jest Stefania Hapunik, która w tamtym czasie pracowała jako sprzątaczka w budynku Merrill Lynch, naprzeciwko WTC.
Inna bohaterka dokumentu, prawniczka Dorota Warchoł, była sumienną pracownicą, prawie nigdy nie spóźniała się do pracy. Ale tego dnia przyszła później niż zwykle. Przypadek?
Wieczorem będziemy mieli okazję obejrzeć amerykański dokument fabularyzowany „Rejs 93 – lot do historii” (u góry kadr z filmu; TVP 2, godz. 23.15), nominowany do tegorocznej nagrody Emmy w kategorii „dokument na primetime”. Opowiada on o losach 33 pasażerów i 7 członków załogi jednego z czterech amerykańskich odrzutowców uprowadzonych 11 września. Tylko ten jeden samolot nie uderzył w wybrany przez porywaczy cel – Capitol. Porywacze przez kilka lat pracowali nad każdym szczegółem operacji, nie przewidzieli jednak, że ktoś odważy się im przeciwstawić. Film zrealizowano na podstawie zapisów czarnych skrzynek, relacji osób, które rozmawiały telefonicznie z pasażerami do ostatnich chwil lotu, oraz wypowiedzi ludzi, którzy wcześniej zetknęli się z porywaczami.
Trochę szkoda, że o tak późnej porze telewizja wyemituje dwa programy artystyczne poświęcone tragedii. Bohaterką 8-minutowego filmu dokumentalnego Zbigniewa Rybczyńskiego „Wiersz na Manhattanie” (TVP 2, godz. 0.45) jest Urszula Dudziak, recytująca wiersz Adama Zagajewskiego „Spróbuj opiewać okaleczony świat”. Ten utwór poetycki ukazał się w prestiżowym tygodniku „The New Yorker” 24 września 2001 roku, w specjalnym numerze poświęconym zamachowi na WTC. Urszula Dudziak, która mieszkała wówczas w Nowym Jorku, mówi, dlaczego wiersz jest dla niej ważny. Zaledwie dziesięć minut później usłyszymy „September Symphony” Wojciecha Kilara (TVP 2, godz. 0.55). Utwór wybitnego kompozytora również został zainspirowany nowojorską tragedią.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Szymon Babuchowski