Marzenie Leszka Mądzika spełniło się w Kielcach. Na wymyślonej przez artystę wystawie współczesnej sztuki sakralnej
Chociaż galeria czynna jest dopiero od 30 maja, tutejsza księga pamiątkowa zdążyła już napęcznieć od wpisów. Wertuję uważnie, strona po stronie, i czytam: „Znakomicie! Mówiąc sztuka sakralna, zazwyczaj ma się na myśli nobliwe dzieła, nadane niegdysiejszym, nie naszym kodem, albo odpustowy kicz – tu natomiast wisi kilka rzeczy, które kładą na kolana” „Wystawa wstrząsająca. Zmusza do zastanowienia się nad doczesnością. Najbardziej podoba mi się obraz Dwurnika »Msza za Ojczyznę«”.
– Zainteresowanie wystawą jest duże. Codziennie zwiedza ją około 50 osób – mówi kurator Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej w Kielcach Agnieszka Orłowska. Ekspozycję zaaranżowała, spełniając tym samym marzenie Leszka Mądzika, inicjatora i założyciela placówki. Pani Agnieszka w kwestiach sztuki bez trudu znajdowała wspólny język z twórcą Sceny Plastycznej KUL, ponieważ sama występowała kiedyś w jego teatrze.
Z miłości do Kielc
Starania o otwarcie galerii trwały siedem lat. Podobno chęć jej przyjęcia wyraziły w tym czasie inne miasta, jednak Leszek Mądzik zdecydowanie obstawał przy Kielcach. – Jestem uczuciowo związany z Kielecczyzną, urodziłem się pod Świętym Krzyżem. – zwierza się artysta. – Kielce przyznały mi honorowe obywatelstwo (podobny zaszczyt spotkał jeszcze Józefa Piłsudskiego i Jana Pawła II – przyp. A.B.). Zależy mi, żeby to miasto jakoś się wyodrębniało i żeby walor jego „prowincjonalności” objawiał się w jak najlepszym, europejskim tego słowa znaczeniu.
Wśród kolejnych powodów zorganizowania galerii Leszek Mądzik wymienia zamiar „spłacenia długu” wobec innych artystów, którym bardzo dużo zawdzięcza: – Jako reżyser Sceny Plastycznej KUL byłem pod silnym wpływem wielu z nich. Chciałem, żeby ci wszyscy twórcy mogli się spotkać w jednym miejscu, żeby mogły się spotkać różne idee, szkoły i style. Dlatego jeździłem po Polsce i namawiałem autorów, żeby przekazywali swoje dzieła i wszędzie znajdowałem pełne zrozumienie.
Udało mi się zebrać około 100 prac, w większości darowizn, od najwybitniejszych współczesnych artystów. Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej mieści się w tak zwanym Domu Praczki, należącym do zabytkowego kompleksu folwarku biskupiego na Wzgórzu Zamkowym. Pięknie odrestaurowany, wręcz lśniący świeżą bielą, budynek galerii to przede wszystkim zasługa obecnych władz miasta z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim na czele.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Andrzej Babuchowski