Od tego tygodnia każdy z ponad 9 milionów emerytów i rencistów może korzystać z elektronicznej wersji swojej legitymacji dostępnej w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Dzięki mLegitymacji można m.in. udowodnić prawo do świadczeń zdrowotnych oraz skorzystać z ulg, np. zniżek do biletów.
Wydział Promocji Polityki Cyfrowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przypomniał we wtorkowym komunikacie, że nowy rok przyniósł zmiany w wydawaniu legitymacji dla nowych emerytów i rencistów. Osoby te otrzymają tylko mLegitymację, czyli dokument w postaci elektronicznej. Mogą z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.
Aplikację można pobrać ze sklepów Google Play i App Store i zainstalować na smartfonie.
Aby dodać mLegitymację emeryta-rencisty do aplikacji mObywatel, wystarczy wybrać opcję "Dodaj dokument" i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać "Legitymacja emeryta-rencisty".
W sytuacji potrzeby okazania mLegitymacji należy uruchomić aplikację mObywatel za pomocą ikony na ekranie swojego smartfona, wpisać hasło (alternatywnie można skorzystać z biometrii i PIN-u) i wybrać "Legitymacja emeryta-rencisty".
Dane wraz z datą ostatniej aktualizacji wyświetlą się od razu – należy wówczas pokazać je osobie, która chce sprawdzić naszą tożsamość. Podobnie można okazać dane z dowodu osobistego. Wtedy należy wybrać ikonę mObywatel.
Legitymacja emeryta-rencisty w mObywatelu ma taką samą moc prawną jak plastikowa legitymacja. Można ją okazać w każdej sytuacji, w której należy okazać tradycyjny dokument.
Lista przywilejów – oprócz zniżek np. na bilety komunikacji lokalnej czy dalekobieżnej – jest szeroka i zazwyczaj inna w przypadku różnych samorządów. Zniżek na usługi udzielają także przedsiębiorcy, organizatorzy wydarzeń kulturalnych oraz instytucje oferujące zabiegi zdrowotne.
mLegitymacja zostanie wydana wszystkim osobom, które będą mieć ważną legitymację emeryta-rencisty wydaną przed styczniem 2023 r. w związku z uprawnieniem do: emerytury, renty, renty socjalnej, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, będą mieć ustalone prawo do wyżej wymienionych świadczeń decyzją ZUS wydaną od stycznia 2023 roku.
Od stycznia 2023 r. legitymacja emeryta-rencisty w formie plastikowej karty jest wydawana wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego albo pełnomocnika.
Po śmierci emeryta-rencisty mLegitymacja unieważni się automatycznie w aplikacji mObywatel.