Hala widowiskowo-sportowa w Katowicach zamieni się na osiem dni w wielką ambonę. Dźwięk i obraz ze Spodka będzie docierał przez satelitę do Polaków w kraju i za granicą.
W kwietniu przyszłego roku Kościoły protestanckie organizują cykl ekumenicznych spotkań ewangelizacyjnych pod nazwą „ProChrist 2008”. Będą one drogą satelitarną transmitowane z hali Spodka do parafii i wspólnot chrześcijańskich. Pomysł zrodził się w Niemczech w 1993 roku, kiedy to na stadionie w Essen odbyło się spotkanie ze słynnym amerykańskim charyzmatycznym pastorem Billym Grahamem, baptystą.
Spotkanie było transmitowane do 140 miejsc w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. „ProChrist” miało być wydarzeniem jednorazowym, ale stało się wkrótce międzywyznaniowym ruchem ewangelizacyjnym. Kolejne spotkania „ProChrist” transmitowane na Europę odbywały się w Lipsku (1995), Norymberdze (1997), Bremie (2000) i w Essen (2003). W marcu 2006 roku około 1,5 miliona ludzi w 1250 miejscach odbioru z 20 krajów Europy przeżywało spotkania nadawane z Monachium. Transmisje te odbierało także kilkadziesiąt ośrodków ewangelickich w Polsce.
Od 1997 koordynatorem akcji w Polsce jest Centrum Misji i Ewangelizacji (CME) w Dzięgielowie na Śląsku Cieszyńskim. To prężny ośrodek duszpasterski Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Ludzie związani z centrum postanowili zorganizować podobną imprezę w naszym kraju we współpracy z różnymi Kościołami i wspólnotami chrześcijańskimi. Zapraszają także katolików.
Ewangelia przez satelitę
„Zwątpienie i zdziwienie” – takie jest hasło ośmiu spotkań „ProChrist 2008”, które odbędą się od 6 do 13 kwietnia przyszłego roku w hali Spodka. Głównym mówcą będzie Ulrich Parzany, 67-letni teolog, pastor ewangelicki z Niemiec. Parzany współpracował z Billym Grahamem podczas pierwszego wieczoru „ProChrist” i przez wiele lat zajmował się duszpasterstwem młodzieży. Głównym punktem każdego wieczoru będzie jego kazanie, tłumaczone z niemieckiego na język polski. Towarzyszyć mu będzie muzyka polskich zespołów chrześcijańskich, wywiady, świadectwa, miniatury teatralne, reportaże.
Programu z Katowic nie będzie można obejrzeć w domu na żadnym z dostępnych programów telewizyjnych. Parafie czy wspólnoty, które zechcą uczestniczyć w spotkaniu za pośrednictwem satelity, muszą zgłosić swój udział u organizatorów.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
ks. Tomasz Jaklewicz