Buenos Aires, Santiago de Compostela, Częstochowa, Denver, Manila, Paryż, Rzym, Kolonia – to miasta, które kojarzą się ze Światowymi Dniami Młodych. Ale dopisać do nich należy wszystkie stolice diecezji. To w nich ŚDM odbywają się co roku.
Widziałem was, jak nadchodziliście z via della Conciliazione z pochodniami w rękach. To był wspaniały pochód światła – tak Jan Paweł II powitał tysiące młodych ludzi przybyłych z całego świata w kilka dni przed Niedzielą Palmową w 1984 roku. To był Jubileuszowy Rok Odkupienia. Młodzi świętowali swój jubileusz w Rzymie od 11 do 15 kwietnia.
Szum tysięcy palm
To nie było pierwsze tłumne spotkanie Papieża Polaka z młodzieżą. Jego biografowie twierdzą, że zadziwiające porozumienie Ojca Świętego z młodymi zaczęło się znacznie wcześniej. Tę fazę pontyfikatu kojarzą ze sformułowaniem „Jan Paweł II Superstar”. George Weigel opowiada, że dla niezbyt przychylnych nowemu następcy świętego Piotra mass mediów prawdziwym szokiem było jego spotkanie z młodymi w Madison Square Garden w październiku 1979 roku.
„Nasz wybór nie jest nieświadomy. To nie hobby, nie pomyłka, że jesteśmy tutaj” – zapewniała Papieża w imieniu młodych z całego świata przybyłych na Jubileusz do Rzymu Annalisa Aicardi. „Weź nas ze sobą, jak Jezus wziął ze sobą synów Zebedeusza, weź nas ze sobą, jak Piotr wziął Jana” – prosiła.
„Poranek Niedzieli Palmowej... prawdziwe wiosenne słońce i rzesza, której plac nie może pomieścić. Może białych czapeczek sięga daleko w głąb via della Conciliazione... Procesja z palmami: jak plac długi i szeroki – wszystkie liście palmowe i gałązki oliwne w górze, szum, jakby uderzenie gwałtownego wichru...” – relacjonował wydarzenia ks. Łukasz Kamykowski. Podobno właśnie ten widok zachwycił Jana Pawła II i skłonił do zaproszenia młodych z całego świata, by za rok znów w Niedzielę Palmową zjawili się na Placu Świętego Piotra.
Papież jak uczestnik
Skorzystali z zaproszenia. Zwłaszcza że właśnie trwał ogłoszony przez ONZ Międzynarodowy Rok Młodzieży. Zwłaszcza że Ojciec Święty przygotował dla nich prezent – specjalny list, który niemal od razu zaczęto nazywać „encykliką o i do młodzieży”. „W Was jest nadzieja, ponieważ Wy należycie do przyszłości, a zarazem przyszłość do Was należy” – napisał Jan Paweł II do młodych.
Spotkanie młodych z Papieżem w 1985 roku nie ograniczyło się do jednej Mszy. „Pierwsze wielkie spotkanie z Ojcem Świętym odbyło się wieczorem 30 marca, w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową. Młodzież przybyła na spotkanie z krzyżem, który podczas uroczystości zakończenia Roku Jubileuszowego powierzył jej Papież” – relacjonowało polskie wydanie „L’Osservatore Romano”. Ten krzyż stał się znakiem Światowych Dni Młodzieży i jest nim do dziś. Został „ikoną Kościoła pielgrzymującego po drogach świata”.
Sobotnie spotkanie z Janem Pawłem II trwało cztery godziny, a po nim młodzi rozeszli się do rzymskich parafii, by w grupach językowych spędzić nocne godziny na medytacji i modlitwie.
W niedzielnej Mszy św. wzięło udział 300 tysięcy młodych z 70 krajów świata. Znów było poświęcenie palm i ich szczególny szum. A Jan Paweł II mówił, jakby był jednym z uczestników: „Przybyliśmy na to miejsce – Plac św. Piotra – młodzi z różnych narodów razem z biskupem Rzymu. Przybyliśmy, powtarzając wołanie, jakie nieomal dwa tysiące lat temu niosło się ulicami Jerozolimy”. Wśród 300 tysięcy młodych było 250 Polaków. Towarzyszyło im dwóch biskupów i dziewięciu księży.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
ks. Artur Stopka