Towarzyszyli Jezusowi w trakcie publicznej działalności, widzieli cuda, których dokonywał, słuchali Jego nauczania. Pytania Tomasza i Filipa pokazują jednak, że nie pojęli wszystkiego.
Towarzyszyli Jezusowi w trakcie publicznej działalności, widzieli cuda, których dokonywał, słuchali Je-go nauczania. Pytania Tomasza i Filipa pokazują jednak, że nie pojęli wszystkiego. Jakże bliscy są w tym niezrozumieniu, dzisiaj nie jest nam wcale łatwiej odczytać słowa Pana.
Uczniowie pytają, bo szukają Boga, chcą znaleźć Jego oblicze. Jezus udziela, także nam, ostatecznej odpowiedzi: tylko przez Niego możemy poznać, kim jest Bóg. Chrystus objawia Boga w niepowtarzalny sposób. Sam jest Bogiem, Synem, który objawia Ojca. W Chrystusie Bóg przyszedł do człowieka, i to w taki sposób, że człowiekiem się stał.
Odtąd nie jest już Bogiem dalekim i jakby nieobecnym. To Bóg bliski, którego można zobaczyć, wzywać po imieniu, a tym samym łatwiej Go kochać. Odtąd wiemy, kim jest Bóg, ale także, kim jest człowiek. „Znamy drogę, którą jako ludzie mamy kroczyć na tym świecie – pisze Benedykt XVI w »Jezusie z Nazaretu« – Jezus przyniósł Boga, a tym samym prawdę naszego »dokąd?« i »skąd?«”. Jezus Chrystus jest prawdą i życiem, a tym samym drogą, do Ojca, w którego domu jest dla nas mieszkań wiele.
Dorota Wilk, studentka teologii i dziennikarstwa na Uniwersytecie Śląskim, pisze pracę magisterską na temat obrazu Boga w pismach Josepha Ratzingera
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Dorota Wilk (not. jk)