XIV-wieczny pierścionek może przynieść na aukcji nawet 40 000 funtów.
Średniowieczny pierścień odkryty przez wykrywacza metali w południowo-zachodniej Anglii zostanie wystawiony na aukcję. Szacuje się, że zostanie sprzedany za 30 000-40 000 funtów.
Pierścionek został odkryty przez Davida Boarda w 2019 roku, kiedy przeszukiwał farmę w pobliżu Thorncombe w hrabstwie Dorset. Znalezisko określa się jako "pierścionkiem z brylantem Lady Brook”.
Co ciekawe, David Board, lat 69, znalazł pierścionek podczas swojej drugiej próby używania detektora metali. Pierwszy raz używał go w latach 70., kiedy przeszukiwał lokalne plaże, ale nie znalazł nic znaczącego.
Podczas wywiadu dla CNN powiedział: „Prawdopodobnie nigdy nie będzie drugiego takiego jak ten. Wtedy każdy pierścionek był indywidualny i niepowtarzalny, a nie produkowany masowo jak dzisiaj. Jest oszałamiający”.
Na podstawie lokalizacji znaleziska uważa się, że była to niegdyś własność rodziny Sir Thomasa Brooka (ok. 1355-1418), zamożnego właściciela ziemskiego. Ze względu na wyjątkowo wysoką jakość tego pierścienia, prawdopodobnie była to obrączka ślubna, którą Sir Thomas Brook podarował swojej żonie Lady Joan Brook z okazji ich ślubu w 1388 roku.
Sir Thomas Brook (ok. 1355-1418) był największym właścicielem ziemskim w Somerset i służył 13 razy jako członek parlamentu Somerset (między 1386 a 1413). Sir Thomas był pierwszym wybitnym członkiem swojej rodziny, głównie ze względu na wielkie bogactwo, jakie zdobył dzięki małżeństwu w 1388 r. z zamożną wdową Joan Hanham (zm. 1437). Joan była drugą córką i współdziedziczką Simona Hanhama z Gloucestershire oraz wdową po kupcu sukna z Bristolu, Robercie Cheddarze (zm. 1384). Był on posłem i dwukrotnym burmistrzem Bristolu, którego majątek obejmował 17 dworów, pięciu kolatorów i bardzo rozległe posiadłości w całym Devon, Dorset, Somerset i Gloucestershire, wraz z 21 sklepami, czterema piwnicami i 160 kamienicami w Bristolu. Jej syn Richard Cheddar, który także był posłem, przekazał swoje dziedzictwo matce i ojczymowi, sir Thomasowi Brookowi, na czas ich życia, ponieważ ten ostatni „wielokrotnie znosił wielkie trudy i koszty”, broniąc ich podczas jego niepełnoletności.
Sam kształt pierścionka jest niezwykły, na co zwraca uwagę także dom aukcyjny w Londynie, w którym 29 listopada ma się odbyć licytacja.
„Obręcz składa się z dwóch zgrabnie splecionych pasków symbolizujących związek pary. Wewnątrz znajduje się inskrypcja w języku francuskim „ieo vos tien foi tenes le moy” (co tłumaczy się jako „Trzymam twoją wiarę, trzymaj moją”)” - zauważa Nigel Mills, konsultant w Noonans, domu aukcyjnym z siedzibą w Londynie.
MG/www.noonans.co.uk/ instagram/ CNN/ Medievalists.net