Dziadkowie niezastąpieni

Co zawdzięczamy dziadkom? Poczucie, że się jest kochanym, wiarę, zasady moralne i znajomość dziejów rodziny – odpowiadają Polacy.

Coraz bardziej szanujemy dziadków. Tak przynajmniej wynika z naszych ocen wyrażanych w sondażach CBOS. Jeszcze w 1998 roku na pytanie dotyczące szacunku do osób starszych odpowiedzi: „zdecydowanie” i „raczej się szanuje” udzieliło 35 proc. Polaków. Jedenaście lat później taką samą odpowiedź dało już 64 proc. naszych rodaków. Co ciekawe, największą wdzięczność do nich odczuwają ludzie młodzi, pomiędzy 18 a 24 rokiem życia. Aż 80 proc. osób wchodzących w dorosłość twierdzi, że zawdzięcza coś swoim dziadkom. Im wyższy wiek, tym bardziej ta wdzięczność maleje – wśród osób po 65 roku życia deklaruje ją zaledwie 39 proc.

Dziadki – dziatkom
Czy jednak postawy Polaków zgodne są z tymi deklaracjami? Kiedy popatrzy się na odpowiedzi udzielane przez osoby starsze, można mieć wątpliwości. To właśnie ludzie starsi najczęściej twierdzą, że są dla społeczeństwa raczej obciążeniem. By zmienić ten obraz, Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia postanowiła poświęcić tegoroczny Dzień Życia właśnie babciom i dziadkom. – Chcemy pokazać ludziom starszym, że są potrzebni w rodzinie; że mogą wnieść do niej wielki wkład, przekazując kulturę, tradycję, wzorce zachowań – mówi Jacek Sapa, prezes fundacji. – Młodych zachęcamy, by od swoich dziadków i babć wydobywali informacje dotyczące historii Polski czy historii rodziny.

W spocie reklamowym promującym akcję „Dziadki – dziatkom” wziął w udział wybitny aktor Jan Kobuszewski. Propozycję organizatorów przyjął bez wahania: – Moje doświadczenie życiowe mówi, że rodzina jest podstawą w procesie wychowywania dzieci i wnuków. Nie miałem żadnych obiekcji, akcja jest zgodna z moimi przekonaniami – wyznaje. Sam jest aktywnym dziadkiem, dlatego zdaje sobie sprawę z trudności związanymi z tą rolą. – Różnica pokoleniowa jest niesłychana. Do 10–11 roku życia wnuk bardzo ufa dziadkom, jest w nich zakochany i przywiązany do nich. Potem, gdy ma 16–17 lat, wydaje mu się, że zjadł wszystkie rozumy i nie zawsze traktuje to, co mówi dziadek, z należytą powagą. Ale to słowo jednak zapada w serce i po jakimś czasie dziadkom przyznaje się rację. Więc nawet kiedy rzuca się grochem o ścianę, to rzucanie w przyszłych latach procentuje. Co zawdzięczamy dziadkom? Złośliwi powiedzą zapewne, że spadek albo mieszkanie, ale statystyki mówią coś zupełnie innego. Otóż najczęściej wskazywana przez respondentów odpowiedź brzmi: poczucie, że się jest kochanym. Niemal równie wysoko na tej liście znajdują się: wiara religijna, zasady moralne i znajomość dziejów rodziny. Potwierdzeniem tych statystyk mogą być rodzinne historie opowiedziane przez trzech naszych rozmówców.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski