Telewizja w remoncie

W Jedynce ma dominować publicystyka,w Dwójce rozrywka, w Trójce informacja. Powstają też kanały tematyczne.

Po objęciu stanowiska prezesa Zarządu TVP Bronisław Wildstein znalazł się w ogniu krytyki nie tylko lewicy, ale także Samoobrony i LPR-u. Nieustannie pojawiały się informacje o wnioskach o jego odwołanie składanych przez członków Rady Nadzorczej. Skąd ten hałas? Prawdopodobnie z obawy, że Wildstein potraktował poważnie swój program naprawy publicznego medium i wyjęcia go spod wpływów polityków. – W sensie finansowym tracę, i to poważnie. Z powodu braku czasu nie mogę skończyć książki. Zrezygnowałem z czegoś, by zostać szefem telewizji, bo uważam, iż jest to wielkie wyzwanie i wielkie zadanie publiczne – mówi.

Bez prania mózgów
Zmiany kadrowe w TVP wywołują jak dotąd największe zainteresowanie. Dyrektorem Jedynki w miejsce Macieja Grzywaczewskiego została Małgorzata Raczyńska. Posadę wiceszefa Jedynki ds. programowych stracił Piotr Dejmek. Na szefa TVP 3 powołano Mariusza Pilisa. Nina Terentiew sama złożyła rezygnację z kierowania Dwójką, pozostanie w programie jej „Bezludna wyspa”. Miejsce Jacka Wekslera na stanowisku dyrektora TVP Kultura zajął Krzysztof Koehler, poeta i krytyk literacki.

Za zmianami kadrowymi idą przekształcenia strukturalne. Obecnie poszczególne kanały mają być programami uzupełniającymi się, a nie konkurującymi ze sobą. Jedynka będzie kanałem o profilu publicystyczno-edukacyjno-filmowym, Dwójka lżejszym, bardziej rozrywkowym, a Trójka informacyjnym. Powstają nowe kanały tematyczne, których koncepcję przygotował jeszcze poprzedni Zarząd TVP. Piotr Legutko, do 1 sierpnia szef publicystyki w Jedynce (obecnie zastępca dyrektora Agencji Informacyjnej), nie zgadza się z opinią, że następuje wymiana autorów programów na tych, którzy mają poglądy prawicowe i chcą prawicowego „prania mózgów”. – Chcemy otworzyć antenę na różne środowiska i pokazywać różne punkty widzenia. To jest istota naszej filozofii dotyczącej publicystyki – mówi.

Informacja i publicystyka to ta sfera działalności telewizji publicznej, poprzez którą w dużej mierze realizuje ona swoją misję. Rewolucję w informacji przygotowuje kierownictwo nowo powołanej Agencji Informacyjnej. Agencja połączy wszystkie programy informacyjne, przygotowywane i emitowane na wszystkich kanałach Telewizji Polskiej. Dyrektorem Agencji został Andrzej Mietkowski. Z tym projektem wiąże się także przekształcenie TVP 3 w całodobowy kanał informacyjno-publicystyczny TVP-Info, który zacznie konkurować z TVN 24. Nie oznacza to jednak likwidacji czy ograniczenia czasu nadawania programów regionalnych, bo stanowić one będą ważny element działania nowego kanału.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Edward Kabiesz