W czasie pogrzebu Jana Pawła II wiatr, który zmarły Papież uważał za znak działania Ducha Świętego, zamknął leżącą na jego trumnie księgę Ewangelii. Papież z Polski zakończył misję głoszenia Dobrej Nowiny. Teraz czas, by podjął ją kto inny.
Kard. Bernard Panafieu z Francji powiedział: „Papieże nigdy nie są ludźmi tego samego rodzaju, ale zawsze szuka się człowieka odpowiedniego do wymogów chwili obecnej. Najpierw należy ustalić, z jakimi problemami Kościół musi się uporać, aby odpowiedzieć na potrzeby naszego czasu. Drugim etapem jest wybór człowieka, który tym potrzebom sprosta”. Jakie są wyzwania, które historia i Opatrzność Boża postawią przed kolejnym następcą świętego Piotra?
Ponieważ orędzie Kościoła kierowane jest do całego świata, nowy następca świętego Piotra siłą rzeczy musi być przywódcą potrafiącym odpowiedzieć na najważniejsze wyzwania zglobalizowanego świata.
Między Północą a Południem
W czasach Jana Pawła II zmieniła się geografia katolickiego uniwersum. W sposób, jak się wydaje, nieodwracalny punkt jego ciężkości przesunął się z bogatej, rozwiniętej gospodarczo, ale starzejącej się i często odrzucającej Boga, półkuli północnej (Ameryka Północna, Europa) w stronę biednej, trawionej przez różnorakie konflikty społeczne, ale jednocześnie prężnej demograficznie, młodej półkuli południowej (Ameryka Południowa, Afryka, Azja).
Obecnie w krajach Ameryki Łacińskiej żyje ponad 50 proc. katolików, a z prognoz demograficznych wynika, że w następnych dziesięcioleciach ta dominacja utrwali się. Wagę tego obszaru doceniał Jan Paweł II, wielokrotnie podróżując do krajów Ameryki Łacińskiej, którą nazywał „kontynentem nadziei”, a także nadając godność kardynalską licznej grupie tamtejszych biskupów. Problemy Południa – powszechna, rozpaczliwa nieraz bieda, niesprawiedliwość struktur społecznych, waśnie etniczne i praktyki neokolonialnego wyzysku – z pewnością staną wśród ważnych priorytetów nowego papieża.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Andrzej Grajewski, ks. Artur Stopka