Czy ślimacze tempo, z jakim wprowadzana jest naziemna telewizja cyfrowa w Polsce, ma szansę na przyspieszenie?
Dotychczasowe osiągnięcia w tej dziedzinie nie są optymistyczne. Bałagan kompetencyjny, bezwład organów odpowiedzialnych za wprowadzenie cyfryzacji i nieustanne zawirowania we władzach TVP doprowadziły do opóźnień, które trudno będzie nadrobić. Trudno było dojść do porozumienia, kto miałby finansować cyfryzację i jakie stacje znalazłyby się w dwóch pierwszych multipleksach w okresie przejściowym, kiedy równolegle nadawany byłby sygnał analogowy i cyfrowy, czyli do 2012 r. Na wprowadzeniu naziemnej telewizji cyfrowej skorzystają zarówno odbiorcy, jak i nadawcy. W paśmie, w którym dotychczas mieści się jeden program telewizyjny, np. Polsat, znajdzie się dodatkowo 6 innych. Cyfryzacja umożliwi także szeroki dostęp do wielu dodatkowych usług, np. do internetu i zakupów on-line, telewizji wysokiej rozdzielczości i usług interaktywnych. Poprawi się jakość obrazu i dźwięku.
Drugi jako pierwszy
KRRiT zapowiada, że ostatecznie wyłączenie telewizji analogowej nastąpi 31 lipca 2013 r., tak jak w całej Unii. Analogowy sygnał wyłączono już w Niemczech, Finlandii, Szwecji, Holandii i Luksemburgu. Jeszcze w styczniu 2009 r. Witold Kołodziejski, ówczesny przewodniczący KRRiT, zapewniał, że uruchomienie pierwszego multipleksu telewizji cyfrowej nastąpi w Polsce we wrześniu 2009 r. Ostatecznie z rocznym opóźnieniem jako pierwszy ruszył II multipleks (MUX2), a jego operatorem jest spółka Emitel, posiadająca naziemną sieć nadawczą. Znalazły się w nim programy Polsatu, TVN, TV4, TV i TV Puls, które w przyszłości uruchomią po jednym programie dodatkowym. TVN planuje udostępnić swój satelitarny TVN 7, Polsat nową stację Polsat Sport News, TV Puls uruchomi rodzinny kanał TV Puls 2, a TV4 kanał młodzieżowy TV6. Na razie zasięg emisji nie jest imponujący, ale już w lipcu przyszłego roku programy II multipleksu mają być dostępne w całej Polsce.
Trzeci jako drugi
Zdopingowana ofensywą stacji komercyjnych telewizja publiczna 27 października uruchomiła III multipleks, w którym znalazło się na razie 5 kanałów: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura i TVP Historia. – Niedługo będziemy w stanie uruchomić co najmniej dwa następne kanały tematyczne – powiedział Włodzimierz Ławniczak, członek Zarządu TVP. – Jednym z nich będzie kanał dokumentalny. Natomiast już 6 grudnia br. rusza kanał TVP Seriale – zapowiedział. Ławniczak zapowiedział też, że jeśli będzie konkurs na kanał regionalny, nadawany w ramach MUX-3, to TVP w nim wystartuje. Telewizja publiczna mogłaby uruchomić wtedy kanał z programami poszczególnych ośrodków, nadawanymi przez 8 godzin, a także z pasmem wspólnym, złożonym z produkcji różnych oddziałów. Uwolniłoby to przeniesiony później do I multipleksu kanał TVP Info od emisji programów ośrodków regionalnych.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Edward Kabiesz