Laik w świecie kryzysu

Polacy nie oszczędzają, nie mają kont bankowych i wierzą, że ich sytuację może zmienić jedynie wygrana w lotto. Taki obraz naszego społeczeństwa pokazały badania Money Track 2009.

Postawy Polaków wobec pieniędzy oraz instytucji i instrumentów finansowych – to pełna nazwa badań ilościowych, które zostały przeprowadzone przez Dom Badawczy Maison przy wsparciu Centrum im. Adama Smitha oraz agencji MMT Management. To pierwsze z serii badań, które mają być powtarzane co roku. W ten sposób badacze chcą śledzić ewolucję postaw i trendów.

Co z badań wynika?
Prawie 70 proc. z nas nie widzi szans na poprawę swojej sytuacji finansowej, a prawie 60 proc. pytanych jedyną nadzieję w zdobyciu większej ilości pieniędzy widzi w… graniu w lotto. Fakt, że szansa trafienia szóstki jest jeden do 14 milionów, wydaje się nieistotny. Dobrze (i raczej dobrze) swoją sytuację finansową ocenia 38 proc. pytanych. Średni deklarowany dochód na członka rodziny w tej grupie wynosi około 1200 złotych. Ponad 20 proc. pytanych swoją sytuację finansową oceniało jako złą. Ich dochód deklarowany wynosił około 650 złotych. Gdy jednak bliżej przyjrzeć się grupie pesymistów, okazuje się, że negatywna ocena sytuacji materialnej jest w niewielkim stopniu związana z dochodami.

Bo ci, którzy swoje finanse oceniają „zdecydowanie źle”, równocześnie deklarują, że ich dochody są wyższe niż tych, którzy swoją sytuację materialną widzą „źle”. Czy to właśnie z powodu braku pieniędzy nie mamy oszczędności? Nie do końca. Nie oszczędzają głównie ludzie młodzi i ci, którzy mają niższe wykształcenie. Oszczędzają za to ludzie powyżej 60. roku życia (choć w tej grupie dochód jest niski) i wykształceni. Nie ma też związku pomiędzy oszczędzaniem a posiadaniem rachunku w banku. W Polsce konta nie ma ponad 30 proc. obywateli. To jeden z najwyższych wskaźników w Europie. Dlaczego Polacy nie lubią banków? To nawet nie tyle kwestia stosunku do instytucji, ile namacalności pieniądza. 60 proc. tych, którzy kont nie mają, twierdzi, że nie bardzo wie, co dzieje się z pieniędzmi w banku, a 65 proc. uważa, że jedynie gotówka jest prawdziwym pieniądzem.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek