Szef MSZ Zbigniew Rau w środę wieczorem w Nowym Jorku weźmie udział w nadzwyczajnym spotkaniu Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych; posiedzenie będzie poświęcone ostatniemu wystąpieniu prezydenta Władimira Putina - zapowiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Na briefingu prasowym w Nowym Jorku rzecznik MSZ relacjonował, że środowe spotkanie szefa polskiego MSZ Zbigniewa Raua z szefem MSZ Ukrainy Dmytro Kulebą oraz z szefem MSZ Wielkiej Brytanii Jamesem Cleverly poświęcone było konfliktowi na Ukrainie. "Trójkąt naszych trzech państw - bez względu na stopień formalizacji - jest tym elementem bezpieczeństwa europejskiego, które działa bardzo dobrze w ostatnich kilku miesiącach" - stwierdził rzecznik resortu dyplomacji.
Przeczytaj też: Putin wygłosił długo oczekiwane orędzie. Ogłosił swą decyzję
Z kolei na temat energetyki i polskiego wkładu w bezpieczeństwo światowe Zbigniew Rau rozmawiał z szefem MSZ Zjednoczonych Emiratów Arabskich - poinformował Jasina. Minister spraw zagranicznych spotkał się ponadto z szefem MSZ Gruzji.
Jeszcze w środę - jak zapowiedział Jasina - szef polskiego MSZ spotka się z ministrem spraw zagranicznych Chin i radcą państwowym Wangiem Yi. Tematami spotkania mają być polsko-chińskie relacje bilateralne oraz stosunek obu państw do destabilizacji wywołanej agresją Rosji na Ukrainę. "Liczymy, że ta rozmowa pomoże w rozwiązaniu wielu trudnych kwestii" - oświadczył.
Również w środę Zbigniew Rau weźmie udział w nadzwyczajnym spotkaniu Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych. Posiedzenie to - jak mówił rzecznik MSZ - poświęcone ma być przede wszystkim kwestiom rosyjsko-ukraińskim i ostatniemu wystąpieniu prezydenta Władimira Putina. "Wspólne europejskie zdanie zostanie wypracowane na tej radzie" - zapowiedział
Jasina zapowiedział, że w czwartek Zbigniew Rau - jako przewodniczący OBWE - będzie prawdopodobnie rozmawiał z szefem MSZ Kirgistanu nt. konfliktów w Azji Centralnej.
Rzecznik MSZ został zapytany o możliwość rozszerzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ o nowych członków. "Reforma ONZ, która byłaby konieczna do rozszerzenia liczby członków stałych RB ONZ wymaga zgody pięciu dotychczasowych stałych członków RB. A Rosja była i jest stałym członkiem RB ONZ" - odpowiedział Jasina. Podkreślił, że choć nie da się tej reformy przeprowadzić, należy szukać dróg, żeby "coś z tym zrobić".
Wskazywał, że przywódcy europejscy są "zwarci" w sprawie bojkotu rosyjskiej delegacji. "Natomiast nie sądzę, żeby nastąpił jakiś szerszy bojkot ministra (spraw zagranicznych Rosji Siergieja) Ławrowa chociażby. Wiele państw jednak utrzymuje z Rosją poprawne stosunki, niektóre wręcz bardzo dobre" - dodał.
Aktualizujemy na bieżąco: Nasza relacja z wojny na Ukrainie