„Odkrycie raz na pokolenie”

Wczesnośredniowieczny klasztor odnaleziony w Anglii.

Nowe wykopaliska ujawniły, że klasztor z VIII wieku w południowej Anglii prawdopodobnie miał tak samo istotny status centrum handlowego i produkcyjnego jak większe miasta, takie jak Londyn i Southampton.

Wykopaliska, które były prowadzone w sierpniu przez Uniwersytet w Reading, ujawniły, że anglosaski klasztor w Cookham w Berkshire plasuje się obok najlepiej zachowanych wczesnośredniowiecznych miejsc klasztornych, jakie kiedykolwiek zbadano w Wielkiej Brytanii.

"To odkrycie archeologiczne raz na pokolenie" – mówi dr Gabor Thomas, główny archeolog z wykopalisk Uniwersytetu w Reading.

"Nie tylko na nowo odkryliśmy lokalizację tego klasztoru, ale pokazaliśmy, że jest on w niezwykłym stanie zachowania. Odkryliśmy gęsto zaludnioną nadrzeczną strefę handlowo-produkcyjną wraz z ulicami i placami przeładunkowymi. Ten poziom infrastruktury i planowania jest zaskakujący i można go porównać z większymi zakładami handlowymi i produkcyjnymi znanymi jako „wics”, które były jedynymi miastami tamtego okresu."

Cookham The Dig Part 1
School of Archaeology, Geography and Environmental Science

Czterotygodniowe wykopaliska prowadzono jako Szkołę Terenową dla Wydziału Archeologii Uniwersytetu w Reading. Archeolodzy i studenci przeprowadzili pierwszą dogłębną eksplorację miejsca klasztoru obok cmentarza kościoła Świętej Trójcy w wiosce Cookham.

"Odkrycia w Cookham umożliwią nam zbudowanie szczegółowego obrazu codziennego życia w klasztorze z tego okresu, w tym roli Cookham jako centrum gospodarczego regionu środkowej Tamizy” - opowiada dr Gabor.

To odkrycie jest naprawdę niezwykłe, także dlatego, że jest wyjątkowo rzadkie. Trzeba wiedzieć, że miejsca wczesnych klasztorów są niezmiennie niszczone lub zbudowano na nich średniowieczną i nowoczesną infrastrukturę.

Archeologiczna szkoła terenowa Uniwersytetu w Reading powróci do Cookham latem 2023 roku. Wykopaliska są częścią szerszego projektu.

Wiadomo, że na trasie Tamizy powstało około 30 klasztorów, ale prawie żaden z nich nie był przedmiotem badań archeologicznych.

« 1 »

MG/medievalists.net/yt