Prezydent za mało świecki?

Francja. Prezydent Francji Nicolas Sarkozy spotkał się ze zdecydowaną krytyką ze strony swych przeciwników politycznych po wizycie, jaką złożył 20 grudnia w Watykanie. Ich zdaniem, wizja stosunków państwo–Kościół, jaką lansuje szef państwa, zagraża republikańskiej koncepcji świeckości.

Sarkozy przyjął honorową godność kanonika Bazyliki św. Jana na Lateranie. W swoim przemówieniu podczas tej ceremonii mówił o „laickości pozytywnej” i o pozytywnym „wkładzie Kościoła katolickiego, jak też innych prądów religijnych i duchowych w kształtowanie naszych wyborów i przyszłości”. Było to swoiste odniesienie do chrześcijańskich korzeni Francji i Europy.

François Bayrou, przewodniczący centroprawicowego Ruchu Demokratycznego, skrytykował to wystąpienie. Stwierdził, że „świeckość pozytywna”, którą proponuje Sarkozy, podważa koncepcję świeckości republikańskiej, na której budowana była Francja. – To powrót do tego, co wydawało się niemożliwe we Francji, do mieszania porządków państwa i religii; mieszania, które nigdy nie przyniosło dobrych owoców. Mówię to jako obywatel i jako chrześcijanin z przekonania – skomentował Bayrou.

Wizyta Sarkozy’ego w Watykanie wzbudziła również zaniepokojenie loży masońskiej Wielki Wschód Francji. Masoni wyrazili zaniepokojenie ukazywaniem religii jako „czynnika konstytutywnego dla tożsamości politycznej i obywatelskiej”. Wezwali „wszystkich postępowych ludzi, by bardziej niż zwykle uważali na próby reformy ustawy z 1905” o rozdziale Kościoła i państwa, którą pragnie zmodyfikować prezydent Sarkozy.
Wydawało się, że słowa prezydenta, bardzo umiarkowane, nie mogą wzbudzić kontrowersji. Okazało się jednak, że we Francji wywołały one prawdziwą burzę. Zasada świeckości państwa, w interpretacji wielu wpływowych środowisk, jak się okazuje, zakłada zupełny zakaz mówienia czegokolwiek pozytywnego o Kościele.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

W świecie