Prezydent do energetyków: ufam w zapewnienia, że Polska nie jest zagrożona brakiem dostaw energii

Ufam w zapewnienia, oparte na wnikliwej ocenie sytuacji, że mimo trudnych okoliczności związanych z wojną w Ukrainie, rosyjskim szantażem paliwowym i narastającym w świecie kryzysem, Polska nie jest zagrożona brakiem dostaw energii - napisał prezydent Andrzej Duda z okazji Dnia Energetyka.

Centralne obchody Dnia Energetyka odbyły się w piątek w Bełchatowie - siedzibie spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, pokrywającej blisko 40 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. List do energetyków z okazji ich święta wystosował prezydent Andrzej Duda.

"Ufam w Państwa zapewnienia, oparte na wnikliwej ocenie sytuacji, że mimo trudnych okoliczności związanych z wojną w Ukrainie, rosyjskim szantażem paliwowym i narastającym w świecie kryzysem, Polska nie jest zagrożona brakiem dostaw energii" - napisał prezydent.

W liście do energetyków z PGE GiEK podkreślił, że dzięki ich staraniom polski system energetyczny jest stabilny, a stanowiące jeden z filarów bezpieczeństwa narodowego bezpieczeństwo energetyczne jest chronione.

"Jestem pełen uznania dla poczynionych inwestycji służących modernizacji naszego sektora energetycznego oraz dla strategicznego myślenia i podjętych przedsięwzięć, dzięki którym - w odróżnieniu od wielu krajów Unii Europejskiej - udało się nam znacząco zwiększyć dywersyfikację źródeł i kierunków dostaw surowców energetycznych. Suwerenność energetyczna Polski jest niezwykle cennym dobrem. Ogromne znaczenie mają w tym względzie nasze rodzime zasoby. Bełchatów jest tego znakomitym przykładem" - zaznaczył w piśmie Duda.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki, w liście odczytanym przez posłankę Małgorzatę Janowską, podkreślił, że nowoczesny i sprawnie działający sektor energetyczny jest gwarantem bezpieczeństwa Polski i jej stabilnego rozwoju.

"Wszyscy jesteśmy świadomi, że 24 lutego rozpoczął się nowy, niełatwy rozdział planowania przyszłości nie tyko krajowej, ale i europejskiej energetyki. Agresja Rosji na Ukrainę pokazała, jak wysoce niebezpieczne jest uzależnienie gospodarek od paliw kopalnych z kierunku wschodniego. Jako Europa stoimy więc w obliczu nowych okoliczności i nowych wyzwań. Jestem przekonany, że również Państwa wieloletnie doświadczenie oraz wysokie kompetencje będą wspierać ten proces i przyczynią się do wypracowania rozwiązań w największym stopniu służącym Polakom" - napisał szef rządu.

Do sytuacji międzynarodowej i jej wpływu na transformację energetyczną odniósł się także wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej Ryszard Wasiłek.

"Cała branża energetyczna stoi obecnie przed wieloma wyzwaniami, związanymi nie tylko z transformacją energetyczną, ale przede wszystkim z zapewnieniem stabilnych i bezpiecznych dostaw energii elektrycznej do odbiorców w obliczu obecnego kryzysu energetycznego" - zaznaczył.

Temat wojny w Ukrainie i suwerenności energetycznej poruszył również Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Mówiąc o przyszłości branży energetycznej, zwrócił uwagę na toczący się proces transformacji energetycznej, w tym tworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). W jego opinii NABE pozwoli na sprawiedliwą transformację energetyki przy jednoczesnym zapewnieniu pokrycia krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną przez krajowych wytwórców.

"Ministerstwo Aktywów Państwowych powierzyło PGE realizację zadania, jakim jest powołanie NABE, a naszej spółce rolę integratora w ramach Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. To odpowiedzialne i zarazem ambitne wyzwanie, nad którym intensywnie pracujemy. Spółki energetyczne z udziałem Skarbu Państwa są przygotowane do przeprowadzenia procesu wydzielenia aktywów węglowych. Trwają prace związane ze zmianą struktury Grupy, w tym także sprawy formalne i prawne, które pozwolą nam funkcjonować jako autonomiczna spółka. Przeszliśmy przez najważniejsze zagadnienia związane z finansowym i operacyjnym wyodrębnieniem" - podkreślił Legeżyński.

W obchodach Dnia Energetyka w Bełchatowie, zorganizowanych po raz pierwszy po przerwie dwuletniej spowodowanej pandemią, obok przedstawicieli rządu i PGE uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, ludzie nauki i związkowcy.

« 1 »