Tragedia w kopalni „Uljanowskaja”

Rosja. 19 marca w kopalni węgla kamiennego „Uljanowskaja” w okolicach miasta Nowokuźnieck w obwodzie kemerowskim na Syberii doszło do wybuchu prawdopodobnie metanu, jednak eksperci nie wykluczają, że mógł eksplodować także pył węglowy. W wyniku katastrofy zginęło co najmniej 108 górników.

W momencie wybuchu w kopalni znajdowały się 203 osoby. 93 zdołano wyprowadzić na powierzchnię. Los dwóch jest nieznany. Wśród ofiar wybuchu było około 20 przedstawicieli kierownictwa kopalni – w tym jej wicedyrektorzy, główny inżynier, a także główny mechanik.

Zginął także jeden cudzoziemiec z brytyjsko-niemieckiej firmy, która prowadziła audyt zasobów węgla. „Uljanowskaja” to jedna z najnowocześniejszych rosyjskich kopalń. Jest eksploatowana od października 2002 roku. Ostatnią kontrolę technologiczną przeszła kilka dni przed tragedią. Nie wykazała ona żadnych nieprawidłowości.

Była to największa katastrofa górnicza w historii Rosji. Dotychczas najtragiczniejsze skutki miał wybuch metanu 2 grudnia 1997 roku w kopalni „Żyrianowskaja” w obwodzie kemerowskim – wówczas zginęło 67 górników. W ciągu ostatnich 15 lat w kopalniach tego obwodu miało miejsce osiem tragicznych katastrof, w których zginęło łącznie ponad 250 górników.

Eksperci wskazują, że do wzrostu wypadków w rosyjskim górnictwie przyczyniła się prywatyzacja kopalń. Nowi właściciele w pogoni za zyskiem często zaniedbują bezpieczeństwo górników, a podzielone i skłócone związki zawodowe nie bronią skutecznie praw pracowniczych.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

W świecie - AG