Próbny wybuch atomowy w Korei Północnej

Korea Płn. Komunistyczny reżim Korei Północnej przeprowadził w poniedziałek 9 października próbę atomową. Zapowiadany od dawna test produkowanego przez Koreę Płn. ładunku wybuchowego wywołał burzę dyplomatyczną na całym świecie.

Ostro zareagowały rządy Japonii i Korei Południowej oraz Stanów Zjednoczonych. Japonia zmobilizowała swoje siły zbrojne i postawiła je w stan gotowości. Stany Zjednoczone zażądały natychmiast zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Korea Północna od dawna otwarcie przyznawała się do prac nad własną bronią jądrową. Nie pomogły dyplomatyczne zabiegi Chin i najbliższych sąsiadów, Korei Południowej i Japonii. Korea Północna od lat znajduje się w międzynarodowej izolacji, pogłębionej także licznymi sankcjami ekonomicznymi. Miliony umierających z głodu obywateli tego kraju nie powstrzymały Kim Dzong Ila przed pracami nad bombą atomową.

W ten sposób Korea Północna dołączyła do „klubu atomowego” państw dysponujących tą bronią.
Reżim północnokoreański oficjalnie jest republiką socjalistyczną, w rzeczywistości jednym z najcięższych i najbardziej zbrodniczych systemów totalitarnych. Prof. Waldemar Dziak z Polskiej Akademii Nauk w biografii Kim Dzong Ila, przywódcy Korei Północnej, pisze, że jest to „państwo żyjące w oparach absurdalnej baśni, które samo w sobie nie jest skłonne do racjonalnych działań”.

Całkowita izolacja tego kraju uniemożliwia ukazanie wszystkich zbrodni reżimu i codziennego życia społeczeństwa. Część obrazu Korei Północnej udało się stworzyć dzięki relacjom osób, które uciekły do sąsiedniej Korei Południowej lub na Zachód. Wynika z nich, że publiczne egzekucje są „naturalnym” sposobem rozprawiania się władz z obywatelami, a kult jednostki i wodza już dawno przekroczył tam wszelkie granice absurdu.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

W świecie