33 nazwiska sędziów Sądu Najwyższego, którzy będą kandydatami do nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej wyłoni we wtorek w losowaniu kolegium tego sądu. Posiedzenie w tej sprawie rozpocznie się o godz. 13. i będzie transmitowane w internecie.
"Losowanie przeprowadza się w ten sposób, że do jednakowych, nieprzezroczystych pojemników wkłada się kartki zawierające nazwiska i imiona sędziów znajdujących się na liście sędziów SN biorących udział w losowaniu" - brzmi fragment regulaminu SN, który szczegółowo określa przebieg losowania.
Następnie zamknięte kule zawierające kartki z nazwiskami i imionami sędziów umieszczone zostaną w dużym przezroczystym pojemniku. Po wymieszaniu, przewodniczący Kolegium SN - I prezes SN Małgorzata Manowska - wylosuje 33 pojemniki zawierające kartki z nazwiskami i imionami sędziów.
"Po każdorazowym wylosowaniu pojemnika zawierającego kartkę z nazwiskiem i imieniem sędziego, przewodniczący Kolegium SN otwiera pojemnik i podaje nazwisko i imię sędziego znajdującego się na kartce wewnątrz pojemnika do wiadomości obecnych na posiedzeniu członków Kolegium SN" - stanowi regulamin.
Wyniki losowania mają zostać niezwłocznie przekazane prezydentowi, który ostatecznie wyznaczy 11 sędziów do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej.
Kandydaci do obsadzenia nowej izby wylosowani zostaną spośród wszystkich sędziów SN z wyjątkiem: I prezes, prezesów izb i rzeczników dyscyplinarnego oraz prasowego. Sędziowie SN nie mogą także odmówić udziału w losowaniu do Izby Odpowiedzialności Zawodowej ani orzekania w tej izbie po ewentualnym wyznaczeniu przez prezydenta.
Jak poinformowały w poniedziałek służby prasowe SN, losowanie będzie prowadzone jawnie i będzie transmitowane w internecie na profilu facebookowym Sądu Najwyższego. Dostępne będzie także nagranie całego wydarzenia.
Losowanie sędziów w SN związane jest z wejściem w życie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, na mocy której m.in. zakończyła działalność Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstała Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Zmian oczekiwała Komisja Europejska, m.in. od nich uzależniając akceptację KPO i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Wątpliwości co do tego, czy nowe przepisy spełnią tzw. kamienie milowe w tej sprawie wyrażali w ostatnim czasie niektórzy przedstawiciele Komisji.
Po wejściu w życie nowelizacji wyznaczono również pięcioro sędziów, którzy tymczasowo orzekają w nowej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej i przewodniczącego dwóch wydziałów tej Izby. Jest nim - do czasu wyznaczenia przez prezydenta sędziów na stałą kadencję - sędzia Wiesław Kozielewicz. Obowiązki prezesa Izby Odpowiedzialności Zawodowej pełni zaś obecnie I prezes SN.