USA. Kościół episkopalny w Stanach Zjednoczonych, jako pierwszy krajowy Kościół anglikański, wybrał 18 czerwca swoim prymasem kobietę.
Bp Katharine Jefferts Schori (na zdjęciu) została 26. z kolei przewodniczącą tej liczącej 2 mln 300 tys. członków wspólnoty.
Nowa prymas ma 52 lata i jest mężatką. Studiowała najpierw biologię i oceanografię, a dopiero później teologię. Na duchownego została ordynowana 12 lat temu, a w roku 2001 została biskupem Nevady. W dwa lata później była jednym z hierarchów, którzy opowiadali się za wyświęceniem biskupa homoseksualisty Gene Robinsona.
Kościół episkopalny w Stanach Zjednoczonych zaaprobował wyświęcanie kobiet już przed 30 laty, a pierwszą kobietę biskupa mianowano tam w roku 1985. Był to pierwszy taki przypadek we Wspólnocie Anglikańskiej. Obecnie kobiety biskupi są jeszcze w dwóch innych jej Kościołach członkowskich: kanadyjskim i nowozelandzkim. W większości Wspólnoty Anglikańskiej – liczącej 77 mln wiernych – kobiety nie przyjmują sakry biskupiej.
6 czerwca na spotkaniu z biskupami Kościoła Anglii przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan kard. Walter Kasper przestrzegł anglikanów przed sakrą kobiet. Zwrócił uwagę, że nie jest to sprawa czysto dyscyplinarna i powoduje poważne problemy ekumeniczne. Urząd biskupa ma służyć jedności i decyzja w tej sprawie nie może stwarzać podziałów, a winno się ją podejmować w zgodzie z wiarą najstarszych Kościołów Wschodu i Zachodu – podkreślił kardynał.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W świecie