Zapisane na później

Pobieranie listy

Wybory dwudniowe?

Warszawa. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego nowego kodeksu wyborczego.

Fakty i opinie - Andrzej Grajewski

|

GN 09/2011

dodane 05.03.2011 17:32

Dopuszcza on możliwość rozpisania dwudniowych wyborów do parlamentu. Kaczyński zaznaczył, że dwudniowe wybory to rozwiązanie niezgodne z konstytucją. Niewątpliwie art. 98 Konstytucji RP mówi jasno, że wybory mają się odbyć w dniu wolnym od pracy, a nie w dniach wolnych. Prezydent twierdzi natomiast, że o tym, czy wybory będą trwały jeden dzień, czy dwa dni, zdecydować może osoba je zarządzająca, czyli w przypadku wyborów parlamentarnych właśnie Prezydent RP.

Prezydent Bronisław Komorowski opowiada się za wyborami dwudniowymi, tłumacząc, że przyczyni się to do większej frekwencji. Odwołuje się przy tym do referendum akcesyjnego do Unii Europejskiej, które odbyło się w czerwcu 2003 r. Trwało dwa dni, a frekwencja była wówczas nieco wyższa niż zwykle w wyborach. Tylko że referendum akcesyjne było rozpisane na podstawie innych przepisów. Dla jego ważności frekwencja 50 procent była wiążąca, co nie dotyczy wyborów parlamentarnych. Poza tym wcale nie ma pewności, czy wybory dwudniowe zaowocują wyższą frekwencją, można natomiast przypuszczać, że z pewnością będą droższe.

Nie ulega wątpliwości, że za formalnymi zastrzeżeniami prezesa PiS kryje się także obawa o możliwość sfałszowania wyborów – dwudniowe stwarzają ku temu większą możliwość. Nie podzielam opinii, że nasza demokracja jest zagrożona, ale wolałbym, aby wybory były jednodniowe. Nie tylko dlatego, że tak stanowi konstytucja. Dla stabilności demokracji jest rzeczą ważną, aby wszystkie siły polityczne były zgodne co do zasad, według których toczy się walka polityczna. Od frekwencji ważniejsze jest bowiem, aby nikt nie miał możliwości kwestionowania rozstrzygnięcia, które zapadnie przy urnach.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..